Uniwersytet w Mannheimie


Na mapach: 49°28′59,52″N 8°27′52,92″E/49,483200 8,464700

Uniwersytet w Mannheimie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Mannheimie (niem. Universität Mannheim i) – jeden z młodszych uniwersytetów na terenie Niemiec. Główny budynek mieści się w pałacu barokowym w Mannheimie nad Renem. Istnieje od roku 1967, jednak jego początki sięgają roku 1763, kiedy przez Elektora Rzeszy Karola IV Wittelsbacha została powołana w tym miejscu akademia nauk.[2]

Uniwersytet posiada pięć wydziałów: zarządzania, ekonomii i prawa, nauk społecznych, filozofii, matematyki i informatyki gospodarczej. Uniwersytet znany jest z programów prowadzonych w dziedzinie zarządzania i ekonomii. W rankingach uwzględniających te specjalizacje uczelnia należy nieustannie do najlepszych w Niemczech[3]. Uniwersytet w Mannheimie współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, Manchester Business School i Sciences Po w Paryżu[4].

Do uniwersytetu należy wydział Mannheim Business School oferujący program Master of Business Administration. Według brytyjskiego tygodnika The Economist jest to najlepszy program w Niemczech i jeden z najlepszych w Europie[5]. Jako jednej z 33 uczelni na świecie, przyznano mu tak zwaną Triple Crown, czyli trzy prestiżowe światowe akredytacje uczelni biznesowych (EQUIS, AACSB i AMBA)[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.uni-mannheim.de/1/universitaet/profil/zahlen_geschichte/statistiken/index.html statystyka studencka uniwersytetu.
  2. http://www.bwl.uni-mannheim.de/de/allgemeines/infos_zur_fakultaet/geschichte/ historia Uniwersytetu Mannheim.
  3. http://ranking.zeit.de/che2010/de/rankingkompakt?esb=24&hstyp=1 Ranking gazety Die Zeit.
  4. http://www.uni-mannheim.de/ionas/n/uni/akademisches_auslandsamt/apps/sto2/index.html?inCMS=1& Lista współprac międzynarodowych.
  5. http://www.economist.com/whichmba/2010/mannheim-business-school The Economist o Mannheim Business School.
  6. http://archive.is/20120604233050/www.ftd.de/karriere-management/karriere/:triple-crown-fuer-mannheim/353791.html Financial Times Deutschland, akredytacja uczelni Uniwersytet Mannheim.

Bibliografia | edytuj kod

  • Eduard Gaugler. Die Universität Mannheim in Vergangenheit und Gegenwart. Mannheim 1976.
  • Markus Enzenauer. Wirtschaftsgeschichte in Mannheim. Mannheim 2005.
Kontrola autorytatywna (uczelnia publiczna):
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet w Mannheimie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy