Uniwersytet w Northampton


Na mapach: 52,25064°N 0,89040°W/52,250641 -0,890397

University of Northampton w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Uniwersytet w Northampton) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

University of Northampton – uniwersytet w mieście Northampton w środkowej Anglii, w rejonie East Midlands.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwszy uniwersytet w Northampton został założony już pod koniec XII wieku pod patronatem króla Ryszarda Lwie Serce i był trzecią uczelnią w Anglii[1]. Został jednak rozwiązany na mocy dekretu króla Henryka III z 1265 roku, gdyż był postrzegany jako zagrożenie dla Oksfordu[2].

Od 1924 roku w mieście funkcjonował Northampton Technical College, który po połączeniu w 1975 roku z innymi koledżami zmienił nazwę na Nene College of Higher Education (od nazwy rzeki – Nene, która przepływa przez Northampton)[3].

W 1999 nastąpiła kolejna zmiana nazwy – na University College Northampton. Jednak pełen status uniwersytetu uczelnia uzyskała dopiero w 2005 roku, gdy udało się uchylić XIII-wieczny dekret króla Henryka III[3].

Osiągnięcia | edytuj kod

W trakcie swojego krótkiego istnienia, uniwersytet zdążył otrzymać szereg nagród i wyróżnień, m.in.[4]:

  • 2011 – nr 1 w rankingu Guardian University Guide, w kategorii “value-added” („wartość dodana”, obrazująca postępy studentów w nauce)
  • 2012 – nr 1 w rankingu HESA (ang. Higher Education Statistics Agency – Urząd Statystyczny Wyższej Edukacji), w kategorii „zatrudnienie”
  • 2013 – miejsce w pierwszej 50 brytyjskich uniwersytetów oraz najszybciej wspinający się uniwersytet w rankingu Guardian University Guide

Lokalizacja | edytuj kod

Początkowo uniwersytet w Northampton rozlokowany był na 2 kampusach:

  • Avenue Campus, położony przy St George’s Avenue, blisko centrum miasta
  • Park Campus, w dzielnicy Moulton Park na obrzeżach miasta

We wrześniu 2018 roku oddany do użytku został nowoczesny Waterside Campus, położony nad rzeką Nene w centrum miasta, przejmując funkcję głównego kampusu[3].

Poziomy kształcenia i kierunki | edytuj kod

Uczelnia oferuje kształcenie na kilku poziomach – studia licencjackie/inżynieryjne, magisterskie oraz doktoranckie. Wśród dostępnych kursów znaleźć można m.in. następujące kierunki: biologia, biznes, kryminologia, informatyka, inżynieria, moda, ochrona środowiska, prawo, sztuka, technologia obróbki skóry, zarządzanie i logistyka oraz wiele innych[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Alan B.A.B. Cobban Alan B.A.B., The Medieval Universities: Their Development and Organization, Methuen, 1975 .
  2. Alan B.A.B. Cobban Alan B.A.B., The Medieval English Universities: Oxford and Cambridge to c. 1500, Scolar Press, 1988 .
  3. a b c History of the University of Northampton, University of Northampton [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
  4. Our achievements, University of Northampton [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
  5. Courses by subject, University of Northampton [dostęp 2020-04-15]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Uniwersytet w Northampton" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy