Upasni Maharaj


Upasani Maharadż w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Upasni Maharaj)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 9 cze 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Upasani Maharadż (ur. 15 maja 1870 w Satanie, zm. 24 grudnia 1941) – indyjski święty, guru, uważany przez swoich zwolenników za satguru. Mieszkał w miejscowości Sakori, w stanie Maharashtra. Był najsłynniejszym uczniem Sai Baby z Shirdi oraz jednym z pięciu "mistrzów doskonałych" sławnego duchowego nauczyciela – Meher Baby.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Upasani Maharadż urodził się w hinduistycznej rodzinie bramińskiej we wsi Satana, w Indiach, w dystrykcie Nashik. Jego ojcem był Govind Shastri, a jego matką Rukhmini Shastri.

Trzykrotnie żonaty, z czego każde małżeństwo skończyło się śmiercią małżonki. Wielokrotnie podejmował sadhanę pod okiem tamtejszych guru. Dotyczyła ona celibatu, a w ostateczności zakończyła się skrajną głodówką, która doprowadziła jego ciało do wyniszczenia bliskiego śmierci. Po porzuceniu umartwiania się zaczął słyszeć dziwny, przeszkadzający głos. Ten głos oraz inne trudności, sprawiały, że wyruszył w duchowe poszukiwania i spotkał Sai Babę z Shirdi. Ten zlecił mu życie w położonej 3 mile dalej miejscowości Sakori, w świątyni boga Khandoby, gdzie mieszkał przez wiele lat w towarzystwie żyjących tam węży i skorpionów kontynuując swój tapas.

Nauki | edytuj kod

Upasani Maharadż nauczał, że istnieją trzy zasady moralne, sprawiające, że życie staje się życiem w pełnym tego słowa znaczeniu:[1]

  • Nie sprawiaj innym kłopotów.
  • Pomagaj innym, nawet jeżeli robisz to za cenę cierpienia.
  • Bądź zadowolony pozwalając sprawom toczyć się swoim torem.
Zdjęcie Upasaniego z Poone

Meher Baba | edytuj kod

Upasani Maharadż był drugim głównym nauczycielem Meher Baby, którego nazywał Adi-Shakti. Gdy Shirdi Sai Baba przyprowadził dojrzewającego do duchowej misji Meher Babę, pierwsze co zrobił Upasani, to podniósł kamień i rzucił raniąc go w czoło. Zapoczątkowało to kolejny etap rozwoju Meher Baby. (Poprzedni etap rozpoczęła Hazrat Babadżan pocałunkiem w czoło). Przebywał z nim w latach 1914–1921 w Sakori. Spotkał się z nim również na dwa miesiące przed swoją śmiercią[2].

Mycie trędowatego | edytuj kod

W 1924 Upasani przywołał historię z czasów gdy przebywał w Shirdi. Pewnego razu zajmował się on człowiekiem chorym na trąd, któremu z powodu postępującej choroby niemal odpadały palce. Upasani mył go oraz prał mu ubrania, a następnie pił tę brudną, mętną wodę[3].

Mahatma Gandhi | edytuj kod

Upasani znany jest ze swoich wypowiedzi dotyczących seksualności. Gandiego zaszokował, gdy obnażywszy się przed nim rzekł: „Możesz być wielkim człowiekiem, ale jakie to ma dla mnie znaczenie?”[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. The Talks of Shri Sadguru Upasni Maharaj. 1950
  2. http://www.beezone.com/MeherBaba/upasni_and_meher_october_1.htm The Biography of the Avatar of the Age Meher Baba Volune Seven & Volume Eight 1940-1945].
  3. The life and teachings of Sai Baba of Shirdi, 1993, ISBN 0-585-08873-X, OCLC 43475818 [dostęp 2020-06-02] .
  4. Jacek Sieradzan: Szaleństwo w religiach świata. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Wanda, 2005, s. 379. ISBN 83-89448-16-5.

Bibliografia | edytuj kod

  • Anne Bancroft: Współcześni mistycy i mędrcy. Warszawa: JACEK SANTORSKI & CO, 2002. ISBN 83-88875-41-8.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Upasni Maharaj" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy