Urban I


Urban I w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Urban I (ur. w Rzymie, zm. w 230 tamże) – święty Kościoła katolickiego, 17. papież w okresie od 222 do 230[1].

Urban I rządził Kościołem w czasie, gdy część gminy rzymskiej opowiedziała się za antypapieżem Hipolitem. Jemu to Urban I powierzył obliczenie daty Paschy.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wzmiankowany jest przez Euzebiusza w jego historii oraz imię jego wymienione jest w Coemeterium Callisti, ale o jego życiu niewiele wiadomo. Jego ojciec miał na imię Poncjan i był Rzymianinem[2]. Za pontyfikatu Urbana I panował cesarz Aleksander Sewer (222-235) i był to czas wolny od prześladowań[2]. W brewiarzu katolickim (z 25 maja) mówi się o licznych nawróconych, między którymi są św. Cecylia, jej mąż św. Walerian i jego brat św. Tyburcjusz. Według podania św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra. Uważany jest za męczennika, zginął 23 maja przez ścięcie głowy, a pogrzebany został na Coemetarium Praetextati, jednak nie znajduje to potwierdzenia w źródłach[2]. Na miejscu męczeństwa św. Cecylii, na Trastevere, kazał zbudować kościół w którym spoczywają szczątki patronki muzyki.

Według Martyrologium św. Hieronima został pochowany w katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia[2]. Znaleziono tam płytę grobową z jego imieniem zapisanym greckimi literami.

W średniowieczu w związku z rozwojem kultury agrarnej był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. Jest patronem winiarzy, winnej latorośli, ogrodników, dobrych urodzajów. Przedstawiany jest z w szatach pontyfikalnych i tiarze, a jego atrybutami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze. W Kościele w Polsce jego wspomnienie liturgiczne przypada na 19 maja, przeniesione z 25 maja po reformie kalendarza w 1970, w Kościele Greckokatolickim 12 lutego.

Jest patronem Maastricht, Toledo, Troyes, Walencji, Bucchianico a w Polsce Zielonej Góry, Gogolina, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Pszczyny a także gminy Kobiór oraz Cieszowej.

W tym samym czasie antypapieżem był św. Hipolit.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 18. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c d John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 29. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Urban I" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy