Uri Orlew


Uri Orlew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uri Orlew, właściwie Jerzy Henryk Orłowski (hebr. אורי אורלב; ur. 24 lutego 1931 w Warszawie) – izraelski prozaik, autor książek dla dzieci i tłumacz polsko-żydowskiego pochodzenia.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Warszawie jako Jerzy Henryk Orłowski. Podczas II wojny światowej wraz z rodziną został przesiedlony do getta warszawskiego, gdzie przebywał w latach 1940-1943. Po stracie matki, która została zastrzelona przez hitlerowców w styczniu 1943 r., trafił wraz z bratem do Hotelu Polskiego, skąd zostali wywiezieni do obozu w Bergen-Belsen i spędzili tam prawie dwa lata. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, wyemigrowali do Palestyny i osiedlili się w jednym z kibuców w Dolnej Galilei. W 1954 roku Uri Orlew po raz pierwszy od wielu lat spotkał się ze swoim ojcem, który przeżył wojnę w Związku Radzieckim[1][2]. W 1962 przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego wraz z żoną i trójką dzieci.

Twórczość | edytuj kod

Uri Orlew zadebiutował w 1956 roku powieścią Hayalei Oferet. W 1976 roku zaczął pisać książki dla dzieci i młodzieży, scenariusze audycji radiowych i telewizyjnych oraz tłumaczyć literaturę polską na język hebrajski. Łącznie jest autorem ponad trzydziestu książek, które przetłumaczono na 38 języków[1].

W 1990 w Polsce ukazała się książka Wyspa na ulicy Ptasiej w tłumaczeniu Ludwika Jerzego Kerna, w 2009 r. wydawnictwo Wytwórnia opublikowało książkę dla dzieci Babcia robi na drutach z ilustracjami Marty Ignerskiej.

Uri Orlew jest m.in. laureatem Nagrody im. Janusza Korczaka (1990) oraz Nagrody im. Hansa Christiana Andersena (1996).

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Uri Orlew (pol.). [dostęp 21 grudnia 2008].
  2. Nie mogę znaleźć w sobie nienawiści (pol.). [dostęp 5 lipca 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Uri Orlew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy