Urządzenie wspomagające ruch


Urządzenie wspomagające ruch w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hulajnoga (o ile nie posiada silnika) należy do kategorii urządzeń wspomagających ruch Urządzenie wspomagające ruch – łyżworolki Urządzenie wspomagające ruch – wrotki Urządzenie wspomagające ruch – deskorolka

Urządzenie wspomagające ruch (UWR) – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni[1].

Należą tu między innymi rolki, wrotki, deskorolki, rowery jednokołowe (monocykle) oraz inne podobne bez silnika. Ze sprzętu można korzystać bez ograniczeń wiekowych, nie są też wymagane żadne uprawnienia. Z UWR można jeździć po chodniku, po drodze dla pieszych, jak i po drodze dla rowerów, pamiętając, że obowiązuje ruch prawostronny. Nie wolno jednak wjeżdżać na pas ruchu dla rowerów na jezdni. Nie wolno też jeździć po alkoholu (w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości), nie wolno też przewozić zwierzęcia i ładunku[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 720).
  2. Hulajnogi, rolki, deskorolki – nowe przepisy od 20 maja. Dotyczą też kierowców aut!. www.auto-swiat.pl, 2021-05-20. [dostęp 2021-05-20].
Na podstawie artykułu: "Urządzenie wspomagające ruch" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy