Utalentowany pan Ripley (film)


Utalentowany pan Ripley (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Utalentowany pan Ripley (ang. The Talented Mr. Ripley) – amerykański film z 1999 roku w reżyserii Anthony’ego Minghelli, będący ekranizacją powieści Patricii Highsmith z 1955 roku pod tym samym tytułem. W 1960 roku na podstawie tej samej powieści powstał już francuski film W pełnym słońcu w reżyserii René Clémenta z Alainem Delonem w roli głównej.

Zdjęcia do filmu były kręcone we Włoszech, m.in. w Rzymie i Wenecji.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Ripley, który ma kłopoty z amerykańską policją, znajduje szansę na zmianę swojego życia dzięki niezwykłej propozycji właściciela stoczni. Ma namówić jego syna przebywającego we Włoszech, by wrócił do rodzinnego domu. Ripley zgadza się i przybywa na miejsce, udając byłego kolegę ze studiów Dickiego. Wkrótce zostają dobrymi znajomymi i wspólnie odwiedzają kluby i bawią się życiem. Niestety Dickiemu powoli nudzi się jego nowa „zabawka” i postanawia płynąć w dalszą podróż bez niego. Wywiązuje się kłótnia, podczas której dochodzi do rękoczynów. Ripley zabija przyjaciela i podszywa się pod niego, korzystając z jego bogactwa. W oszustwie może mu przeszkodzić kilka osób, między innymi Marge oraz Freddie – przyjaciel Dickiego.

Obsada | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Nominacje do Oscara
Nominacje do Złotego Globu
Wygrane nagrody

Ciekawostki | edytuj kod

  • Film René Clément Plein Soleil z 1960 roku to pierwsza ekranizacja powieści. Jako Ripley wystąpił Alain Delon.
  • Inne adaptacje filmowe, w których występuje postać Thomasa Ripley, to Mr. Ripley's Return (lub Ripley Under Ground), Ripley's Game i The American Friend.
  • 15 marca 2015 powstała adaptacja teatralna sztuki w Teatrze Studio w Warszawie, w reżyserii laureata Paszportu Polityki Radosława Rychcika.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Utalentowany pan Ripley (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy