Vácrátót


Na mapach: 47°42′39″N 19°14′07″E/47,710833 19,235278

Vácrátót w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vácrátót wieś i gmina w północnej części Węgier, położona na północny wschód od Budapesztu. Leży na lewym (wschodnim) brzegu Dunaju.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Vácrátót leży w północnej części Wielkiej Niziny Węgierskiej, w kotlinie Veresegyházi (Veresegyházi-medence). Na wschodzie graniczy ze wzgórzami Gödöllő (Gödöllői-dombság), na południu z górami Somlyó-hegy w Fót i Kő-hegy, na północy z rozciągającym się na skraju Czerhatu pasmem wzgórz Kígyós-dombsor, a od zachodu z równiną wokół Göd. Położona wśród niskich wzgórz szeroka kotlina została w przeszłości pokryta piaskami wapiennymi, a leżące na północy pasmo Kígyós, zostało pokryte warstwą lessu. Piaski rzeczne zostały tu naniesione w czasie zlodowacenia przez pra-Dunaj oraz przez wody wypływające z gór Börzsöny lub Czerhat, a potem, w czasie cieplejszego i suchego okresu, znaczna ich część utworzyła wydmy. W późniejszym, wilgotniejszym okresie większa część wydm została ustabilizowana przez pokrywę roślinną, ale na pozostałym obszarze ruch piasku trwa do dzisiaj. Większą część pierwotnej roślinności stanowiły lasy dębowe: w miejscach pokrytych lessem odnaleziono ślady zespołów leśnych typu Aceri tatarici-Quercetum roboris składających się z dębu i klonu tatarskiego, a na większych terenach zalewowych ślady dębowo-jesionowo-wiązowego lasu galeriowego. W gęstej warstwie krzewów charakterystyczne były głogi, a w warstwie runa jaskry i kokorycze[2].

Warto zobaczyć | edytuj kod

  • Pałac rodziny Vigyázó
  • Znany w świecie ogród botaniczny odwiedza co roku około stu tysięcy gości. Znajdują się tu największe na Węgrzech zbiory, w których oprócz egzotycznych roślin w szklarni i ogrodach skalnych, można zobaczyć niezwykle bogaty zbiór krzewów i drzew oraz ogród z kompozycją roślin biblijnych. Ogród jest systematycznie rozbudowywany. Powstał dom pasywny, tzw. karbonház, szklarnie z kaktusami oraz z epifitami, a głównie bromeliami i storczykami[3].

Miejscowe zwyczaje | edytuj kod

W Vácrátót do dzisiaj funkcjonują ludowe zwyczaje pogrzebowe. Podczas, gdy dawniej obok zmarłego czuwali i opłakiwali go członkowie rodziny, obecnie powszechna jest wspólna modlitwa, która zimą odbywa się w domu zmarłego, a latem na cmentarzu[4].

.

Demografia | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. MAGYARORSZÁG KÖZIGAZGATÁSI HELYNÉVKÖNYVE, JANUÁR 1. 2015 (węg.). [dostęp 2017-05-27].
  2. Ahol a Rákos nevet kap (węg.). [dostęp 2017-05-27].
  3. Botanikus kert (węg.). [dostęp 2017-05-27].
  4. Helyi szokások, viseletek (węg.). [dostęp 2017-05-27].
Na podstawie artykułu: "Vácrátót" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy