Vázquez Sounds


Vázquez Sounds w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vázquez Sounds (w użyciu także nazwa Vazquez Sounds) – meksykański zespół muzyczny pochodzący z granicznego miasta Mexicali w stanie Kalifornia Dolna w północnym Meksyku. Powstał w 2011 jako zespół rodzinny – stworzyło go nastoletnie rodzeństwo Vázquezów. Światową sławę zdobył już w pierwszych miesiącach działalności dzięki publikacji teledysków do nagrywanych piosenek w serwisie YouTube. W ciągu dwóch lat nie wypracował własnego stylu – dokonane nagrania obejmowały niemal wyłącznie anglojęzyczne covery światowych przebojów popu, rhythm and bluesa i rocka. Zapowiedzią odejścia od nagrywania coverów stał się digital single z piosenką „Te soñaré”, wydany 11 marca 2014 i zwiastujący pierwszy duży hiszpańskojęzyczny album.

Spis treści

Muzycy | edytuj kod

Obecny skład zespołu | edytuj kod

Muzycy sesyjni | edytuj kod

 • Jeff McCullough – gitara basowa, perkusja (EP Vázquez Sounds, 2011; digital single „All I Want for Christmas Is You”, 2011)
 • Andrew Moberly – gitara (EP Vázquez Sounds, 2011; digital single „All I Want for Christmas Is You”, 2011)
 • Matthew Darren Nuss – śpiew w chórkach (EP Vázquez Sounds, 2011; digital single „All I Want for Christmas Is You”, 2011)

Kariera | edytuj kod

Od przyjścia na świat rodzeństwo Vázquezów dorastało w rodzinie związanej z muzyką – ojciec, Abelardo Vázquez Ramos, jest kompozytorem i producentem muzycznym (współpracującym m.in. z zespołami Camila, Nikki Clan i Reik)[1][2], zaś matka – Gloria Vázquez – śpiewała amatorsko. Bracia Gustavo i Abelardo przez trzy lata tworzyli amatorski duet instrumentalny.

Jesienią 2011 postanowili zachęcić do współpracy w roli wokalistki młodszą, wówczas niespełna 11-letnią siostrę Ángelę[2]. W domowym studiu nagrań Vázquezów powstał zapis coveru piosenki „Rolling in the Deep” – przeboju z repertuaru Adele – oraz teledysk do niego, który rodzina zdecydowała się opublikować 10 listopada 2011 w serwisie YouTube[3]. W wywiadzie dla meksykańskiego czasopisma „TV Notas” Abelardo wyjaśnił, że utwór został przez nich nagrany dla zabawy, lecz nie był wybrany przypadkowo – w 2011 był już w wykonaniu Adele hitem, pozwalał Ángeli pokazać własne możliwości wokalne, a jego instrumentarium pasowało do stosowanego przez braci[2][4].

W ciągu 10 dni po opublikowaniu w serwisie YouTube teledysk do utworu „Rolling in the Deep” obejrzało ponad 4 mln osób – wówczas był to najlepszy wynik wśród muzyków, którzy rozpoczynali karierę w tym serwisie[5], co zespół przyjął z dużym zaskoczeniem[2]. W wywiadzie dla „TV Notas” Ángela wyznała, że liczyła na ok. 2 tys. odsłon teledysku w serwisie YouTube[2]. Po 15 dniach od premiery liczba odsłon sięgnęła 6 milionów, a młodymi wykonawcami zainteresowały się m.in. takie medialne potęgi, jak: sieć telewizyjna ABC (program „Good Morning America”), CNN, hiszpańska stacja telewizyjna Telecinco, meksykańska spółka medialna Televisa i stacja Univisión, a ukazujący się w Tijuanie tygodnik „Zeta” okrzyknął rodzeństwo Vázquezów gwiazdami YouTube[6]. W grudniu 2011 teledysk znalazł się na 10. miejscu listy najchętniej oglądanych w Meksyku filmów w serwisie YouTube[7]. Opublikowany 13 grudnia digital single z coverem „Rolling in the Deep” dotarł natomiast do 7. pozycji na liście przebojów Mexican Top 100[3].

Już na początku grudnia 2011 zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Sony Music México[8][9].

20 grudnia 2011 ukazujący się w rodzinnym mieście Vázquezów dziennik „La Crónica” poinformował o przyznaniu grupie tytułu Osobowości Roku[10].

Dwa dni później amerykański tygodnik muzyczny „Billboard” doniósł, iż w ciągu tygodnia od premiery w serwisie YouTube drugiego teledysku zespołu, nakręconego do coveru piosenki „All I Want for Christmas Is You” z rep. Mariah Carey, Vázquez Sounds osiągnęli 17. pozycję w rankingu Billboard Social 50, obejmującym najpopularniejszych artystów w wiodących światowych serwisach społecznościowych[11].

18 stycznia 2012 digital single „Rolling in the Deep” zdobył status złotej płyty (sprzedaż osiągnęła próg 30 000), zaś 27 lutego 2012 płyty platynowej (sprzedaż osiągnęła próg 60 000)[12][13]. Minialbum Vázquez Sounds zdobył status złotej płyty 3 lutego 2012[12][13].

Od marca 2012 zespół rozpoczął aktywną działalność koncertową. 10 marca wystąpił gościnnie w stołecznym Foro Sol u boku zespołu Camila w obecności 48 000 widzów[14]. Oprócz rodzinnego Mexicali występował także w Guadalajarze, Monterrey, Chihuahua, Córdobie, Tijuanie, Acapulco i wielokrotnie w stolicy Meksyku. Koncert „Palomazo Planeta” w Teatro Diana w meksykańskiej Guadalajarze, zorganizowany 9 maja 2012 przez stację radiową Planeta 94.7 FM, zgromadził 2400 widzów[15]. Występ w koncercie zorganizowanym 19 czerwca 2012 przez meksykańską stację telewizyjną Exa TV obejrzało w hali widowiskowo-sportowej Monterrey Arena ok. 17 000 widzów[16].

4 maja 2012 Vázquez Sounds zadebiutowali w USA występem plenerowym w Walt Disney World Resort na Florydzie[17].
Debiut europejski miał miejsce 29 września 2012 na międzynarodowym Festiwalu Pokolenia YouTube „YouFest” w Madrycie w Hiszpanii.

Na koncertach bawiła się głównie dziecięca widownia, a jej aplauz dla zespołu przerodził się szybko w zjawisko, które dziennik „La Crónica” określił mianem vazquesoundmanii[18].

Jesienią 2012 Ángela Vázquez nagrała solo piosenkę „La Separación” do hiszpańskiej wersji językowej amerykańskiego filmu animowanego Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł (Tinker Bell and the Secret of the Wings; tytuł w krajach Ameryki Łacińskiej: Tinker Bell y el Secreto de las Hadas), wyprodukowanego przez Walt Disney Animation Studios[19].

10 października 2012 status złotej płyty osiągnął kolejny digital single Vázquez Sounds: „Forget You”[a] – cover piosenki z rep. Cee Lo Greena[12][13].

Na koniec 2012 roku, po 14 miesiącach od debiutu, dorobek zespołu obejmował już 1 minialbum, 8 singli i 8 teledysków.

Vázquez Sounds na planie programu w telewizji Telehit (26 maja 2013)

W roku 2013 Vázquez Sounds nagrali 3 single i nakręcili 5 teledysków, a repertuar koncertów uzupełniały kolejne covery znanych przebojów – nie tylko Adele, ale także Taylor Swift i nieistniejącego już zespołu Arrows. Grupa doczekała się również przychylnej recenzji w „The Fashion Globe Magazine”, w której uznano ją za jeden z najbardziej utalentowanych wschodzących głosów w Meksyku i na świecie[14]. Po około dwóch latach od premiery liczba wyświetleń teledysku z coverem „Rolling in the Deep” na oficjalnym koncie zespołu osiągnęła wartość 120 milionów.

Pierwsza ogólna zapowiedź wydania dużego albumu z premierowymi piosenkami pojawiła się już w czerwcu 2012[20]. Jednak dopiero ponad rok później – pod koniec sierpnia 2013 – zespół podał nieco więcej szczegółów, określając planowany termin wydania na styczeń 2014 i informując, że wśród nowych piosenek znajdą się kompozycje ojca rodzeństwa[21]. Jesienią Ángela Vázquez w imieniu zespołu potwierdziła te plany[22]. Styczniowy termin nie został jednak dotrzymany. Dopiero w końcu lutego 2014 – podczas uroczystości przekazania nowego fortepianu, który został zakupiony przez zespół dla uzdolnionego 16-letniego meksykańskiego pianisty Daniela Neváreza Moralesa – muzycy poinformowali, że album zawierający 10 hiszpańskojęzycznych utworów (autorstwa ich ojca oraz wujka – Gustavo Vázqueza) jest przygotowany do wydania[23]. Premiera pierwszego singla (w wersji digital) z tego albumu – piosenki pt. „Te soñaré” – odbyła się 11 marca 2014. Cały album, noszący tytuł Invencible, zarejestrowany w studiach Sonic Ranch (Teksas, USA), ukazał się w formacie digital download w australijskim serwisie „bpm.Music Download” 13 maja (zgodnie z zapowiedziami z marca)[24], zaś w innych serwisach (m.in. iTunes Store) dopiero 9 września 2014[25][26][27][28][29].

W wywiadzie udzielonym reporterowi agencji Associated Press członkowie zespołu stwierdzili, iż nowa płyta odzwierciedla ich gusta muzyczne, a dzięki wykorzystaniu w warstwie muzycznej akordeonu, mandoliny, banjo i harmonijki ustnej jest dziełem oryginalnym, różnym od większości płyt z muzyką pop wydawanych współcześnie. Wspomnieli o czerpaniu muzycznych inspiracji z twórczości Johna Mayera i Jake’a Bugga. W przyszłości zespół nie planuje już nagrywania coverów, choć zarejestrowane wcześniej zamierza nadal wykonywać na koncertach[30].

23 września 2015 roku grupa otrzymała nominację do nagrody Latin Grammy w kategorii „Best New Artist”[31][32]. W połowie listopada 2015 roku zespół wydał drugi album, także w formacie digital download, zatytułowany Sweet Christmas Ukulele & Jazz, będący utrzymaną w stylistyce jazzu i soulu składanką siedmiu utworów (w dwu wersjach: angielsko- i hiszpańskojęzycznej) związanych z zimą i Bożym Narodzeniem, w tym m.in. takich standardów muzycznych, jak: „Have Yourself a Merry Little Christmas”, „Jingle Bells”, „Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!” czy „White Christmas[33].

14 marca 2016 roku grupa została nominowana do nagrody Tecla[b] w 2. edycji konkursu, w kategorii „Najlepszy wykonawca coverów piosenek” („Best Cover Songs Performer”) – nagrody przyznawanej przez Tecla Awards Academy, w której zasiadają m.in. byli laureaci, wpływowe osobistości mediów społecznościowych oraz wiodące postacie świata mediów, marketingu, rozrywki i technologii[34][35]. Zespół zdobył nagrodę Tecla pokonując współnominowanych: grupę Boyce Avenue, Evana Crafta(hiszp.), Karen Rodriguez i Saaka Mx, co ogłoszono 7 kwietnia 2016 roku[34][36].

W połowie lipca 2016 roku Vázquez Sounds wystąpił jako gość muzyczny w odc. 1 czwartego sezonu serialu telewizyjnego produkcji amerykańskiej East Los High, zatytułowanym Orange Is the New Brown[37]. W odcinku wykorzystano fragmenty specjalnie zrealizowanego w lutym teledysku „Bailando” do coveru piosenki z repertuaru Enrique’a Iglesiasa, Gente de Zona i Descemera Bueno.

Kontrowersje | edytuj kod

Niemal natychmiast po debiucie w serwisie YouTube teledysku „Rolling in the Deep” wśród wielu zachwytów pojawiły się także głosy krytyczne. Przede wszystkim zwracano uwagę na nieprzystający do młodego wieku wykonawców profesjonalizm – zarówno w realizacji warstwy dźwiękowej, jak i samego obrazu. Fakt, że dzieło firmowały dzieci producenta muzycznego, dysponującego domowym studiem nagrań, skłonił z kolei do postawienia pytania: na ile powstanie teledysku było dziełem przypadku i dziecięcej spontaniczności, a na ile przemyślaną, opartą o analizę rynku muzycznego, strategią dorosłych?[38]

Nieoczekiwanie szybkie podpisanie przez zespół kontraktu z wytwórnią Sony Music Entertainment México wzbudziło podejrzenia, że to właśnie wytwórnia płytowa stworzyła projekt kariery grupy, który opierał się na zastosowaniu marketingu wirusowego poprzez publikację teledysku „Rolling in the Deep” w serwisie YouTube. Podkreślano, że bez zgody wytwórni dysponującej prawami autorskimi do utworów Adele teledysk Vázquez Sounds zostałby usunięty z serwisu za naruszenie tychże praw[39]. Indagowany w tej sprawie Roberto López – prezes Sony Music México – zaprzeczył jednak, jakoby odkrycie zespołu przez YouTube było inspirowane przez wytwórnię[40][41]. Zaprzeczył także Abelardo Vázquez Ramos – ojciec rodzeństwa[41], zaś pogłoski o rzekomym pozwie Adele przeciwko zespołowi o naruszenie praw autorskich skomentował krótko na pierwszej konferencji prasowej 19 kwietnia 2012 Abelardo Vázquez Espinoza: To kłamstwo[42].

Wątpliwości wzbudziło także brzmienie głosu niespełna 11-letniej wokalistki – podejrzewano, że oryginalna ścieżka wokalna została poddana edycji i zremasterowana[43].

Działalność społeczna | edytuj kod

Współpraca z The Non-Violence Project Foundation | edytuj kod

Wiosną 2012 Vázquez Sounds otrzymali zaproszenie od Yoko Ono do nagrania własnej wersji utworu „ImagineJohna Lennona dla The Non-Violence Project Foundation – fundacji działającej na rzecz pokoju światowego, z którą współpracowała prowadząc kampanię pod hasłem „Imagine One Billion Faces for Peace”[44][45].

Początkowo zespół zamierzał odrzucić zaproszenie – jak donosiły media, Ángela Vázquez oświadczyła, iż nie zaśpiewa tego utworu, ponieważ jego tekst uderza w jej uczucia religijne[c][46]. Po trwających około tygodnia dyskusjach, braciom udało się przekonać Ángelę do podjęcia prób nad innym utworem[44][47]. Zaproszenie Yoko Ono zostało więc ostatecznie przyjęte, ale zamiast proponowanego „Imagine” zespół nagrał dla fundacji cover piosenki „Let It Be”. Premiera utworu i towarzyszącego mu teledysku w wykonaniu rodzeństwa Vázquezów miała miejsce w czerwcu 2012.

Vázquez Sounds są ponadto autorami projektu rzeźby przedstawiającej pistolet z lufą zawiązaną na supeł – przestrzennej formy logo Non-Violence (motywy dekoracyjne nawiązujące do folkloru okolic Mexicali opracował meksykański artysta Amparín). Dzieło to zostało zaprezentowane na wystawie „Pistolas por la Paz” (pol. „Pistolety dla Pokoju”) zorganizowanej przez Fundację w ramach imprez towarzyszących XXX Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Londynie w dniach 27 lipca – 10 sierpnia 2012. Po zakończeniu igrzysk rzeźba wróciła do Meksyku[14][48].

Współpraca z Fundacją Hermes Music | edytuj kod

W ramach współpracy z charytatywną Fundacją Hermes Music (hiszp. Fundación Hermes Music), działającą w Meksyku na rzecz dzieci, a także osób w starszym wieku – chorych i ubogich, grupa Vázquez Sounds odwiedziła 24 sierpnia 2012 oddział dziecięcy w szpitalu w przygranicznym mieście McAllen w stanie Teksas, aranżując tam miniwystępy dla chorych[49][50].

Współpraca z Fundacją Teletón | edytuj kod

Jesienią 2012 zespół Vázquez Sounds nawiązał kontakt z działającą w oparciu o wolontariat meksykańską Fundacją Teletón, zajmującą się opieką nad niepełnosprawnymi i nieuleczalnie chorymi dziećmi i młodzieżą. Dla potrzeb kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację zarejestrował piosenkę „Gracias a ti (Himno Teletón)”, pol. „Dziękuję ci” (hymn Teletónu)”, która w październiku 2012 pojawiła się w stacjach telewizyjnych w formie teledysku. Refren utworu został zaśpiewany przez dziecięcy chór złożony z podopiecznych Fundacji[51].

W lipcu 2013 grupa przekazała Fundacji gitarę z autografami, która stała się nagrodą w konkursie charytatywnym organizowanym przez Fundację[52].

Na początku września 2013 zespół opublikował drugi teledysk do hymnu Fundacji – „Gracias a ti (Himno Teletón 2013)”[53].

W listopadzie 2013 zespół wystąpił podczas uroczystości otwarcia Dziecięcego Szpitala Onkologicznego Fundacji Teletón (hiszp. Hospital Infantil Teletón de Oncología, HITO) w Querétaro, stolicy stanu Querétaro[54].

Współpraca z organizacją ONE Campaigne | edytuj kod

Na zaproszenie organizacji non-profit ONE Campaigne (założonej w 2004 przez Bono), walczącej ze skrajnym ubóstwem w Afryce, grupa nakręciła promocyjny teledysk do coveru utworu z rep. Boba DylanaBlowin’ in the Wind[55]. Jego premiera odbyła się 12 lipca 2013.

Dyskografia | edytuj kod

Vázquez Sounds w Centrum Handlowym „Plaza Sendero”, Mérida (29 kwietnia 2015)

Albumy | edytuj kod

EP | edytuj kod

Single | edytuj kod

Utwory niewydane | edytuj kod

2012:

 • „Perfect” – cover utw. z rep. zespołu Simple Plan (2002) wykonany m.in. podczas koncertów w Córdobie, Veracruz i Tijuanie, Baja California; muz. i sł. Simple Plan; w roli wokalisty wystąpił po raz pierwszy Abelardo Vázquez Espinoza
 • „U Smile” – cover utw. z rep. Justina Biebera (2010) wykonany podczas koncertów, m.in. na Festiwalu Pokolenia YouTube „YouFest” w Madrycie; muz. i sł. Jerry Duplessis, Arden Altino i Dan August Rigo

2013:

 • „I Love Rock ’n’ Roll” – cover utw. z rep. zespołu Arrows (1975) wykonany podczas koncertu w Teatro Metropólitan w Meksyku; muz. i sł. Alan Merrill i Jake Hooker
 • „Price Tag” – cover utw. z rep. Jessie J (2011) wykonany podczas koncertu w ramach karnawału w Campeche, Campeche; muz. i sł. Bobby Ray Simmons Jr., Jessica Cornish, Łukasz Sebastian Gottwald i Claude Kelly
 • „Set Fire to the Rain” – cover utw. z rep. Adele (2011) wykonany m.in. podczas koncertu z okazji narodowego finału dziecięcego turnieju piłkarskiego Futbolito Bimbo 2013 w Meksyku; muz. i sł. Adele Adkins i Fraser T. Smith
 • „Someone Like You” – cover utw. z rep. Adele (2011) wykonany m.in. podczas koncertu z okazji narodowego finału dziecięcego turnieju piłkarskiego Futbolito Bimbo 2013 w Meksyku; muz. i sł. Adele Adkins i Dan Wilson
 • „We Are Never Ever Getting Back Together” – cover utw. z rep. Taylor Swift (2012) wykonany podczas koncertu w Teatro Metropólitan w Meksyku; muz. Max Martin i Karl Johan Schuster (Shellback), sł. Taylor Swift, Max Martin i Karl Johan Schuster (Shellback)
 • „Who Says” – cover utw. z rep. Seleny Gomez & the Scene (2011) wykonany podczas koncertu w ramach karnawału w Campeche, Campeche; muz. i sł. Emanuel Kiriakou i Priscilla Renea
 • „You Belong with Me” – cover utw. z rep. Taylor Swift (2008) wykonany podczas koncertu z okazji narodowego finału dziecięcego turnieju piłkarskiego Futbolito Bimbo 2013 w Meksyku; muz. i sł. Taylor Swift i Liz Rose

Teledyski | edytuj kod

2011:

 • „ Rolling in the Deep” – do coveru utw. z rep. Adele [3:53]; premiera: 10 listopada (20 grudnia w iTunes Store); zdj. Abelardo Vázquez Espinoza i Abelardo Vázquez Ramos
 • „All I Want for Christmas Is You” – do coveru utw. z rep. Mariah Carey [4:07]; premiera: 13 grudnia (20 grudnia w iTunes Store)

2012:

 • „Forget You” – do coveru utw. z rep. Cee Lo Greena [3:45]; premiera: 17 stycznia (7 lutego w iTunes Store)
 • „The Show” – do coveru utw. z rep. Lenki [4:12]; premiera: 2 marca (13 marca w iTunes Store)
 • „I Want You Back” – do coveru utw. z rep. The Jackson 5 [2:57]; premiera: 6 kwietnia (24 kwietnia w iTunes Store); prod. Vázquez Sounds i Sense Media
 • „Let It Be” – do coveru utw. z rep. The Beatles [5:02]; dla kampanii „Imagine One Billion Faces for Peace” prowadzonej przez The Non-Violence Project Foundation (zawiera przesłanie Yoko Ono); premiera: 11 czerwca (19 czerwca w iTunes Store)
 • „Skyscraper” – do coveru utw. z rep. Demi Lovato [3:56]; premiera: 23 sierpnia (11 września w iTunes Store)
 • „Gracias a Ti (Himno Teletón)” – teledysk do hymnu meksykańskiej Fundacji Teletón skupiającej wolontariuszy niosących pomoc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży [3:19]; premiera: 7 października

2013:

 • „Time After Time” – do coveru utw. z rep. Cyndi Lauper [3:38]; premiera: 1 kwietnia (2 kwietnia w iTunes Store)
 • „Next To Me” – do coveru utw. z rep. Emeli Sandé [3:35]; premiera: 24 czerwca (30 lipca w iTunes Store)
 • „Blowin’ in the Wind” – teledysk promocyjny dla organizacji non-profit ONE Campaigne (walczącej ze skrajnym ubóstwem w Afryce) do coveru utw. z rep. Boba Dylana [3:09]; premiera: 12 lipca
 • „I Love Rock ’n’ Roll” – do coveru utw. z rep. zespołu Arrows [3:00]; teledysk zrealizowany dla meksykańskiej sieci handlowej „Coppel” w ramach kampanii reklamowej „Regreso a Clases con Coppel”
 • „Gracias a Ti (Himno Teletón 2013)” – drugi teledysk do hymnu meksykańskiej Fundacji Teletón skupiającej wolontariuszy niosących pomoc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży [3:15]; premiera: 3 września
 • „Complicated” – do coveru utw. z rep. Avril Lavigne [4:32]; premiera: 9 grudnia (24 grudnia w iTunes Store)

2014:

 • „Te soñaré” [2:53]; premiera: 8 maja
 • „Best Day of My Life” – do coveru utw. z rep. zespołu American Authors [3:42]; teledysk zrealizowany dla meksykańskiej sieci handlowej „Coppel” w ramach kampanii reklamowej „Regreso a Clases con Coppel”
 • „Me voy, me voy” [3:17]; premiera: 20 sierpnia
 • „En mi, no en ti” [3:41]; premiera: 10 listopada

2015:

 • „Riptide” – do coveru utw. z rep. Vance’a Joya [3:21]; premiera: 18 czerwca; reż. Andres Honold
 • „Almost Is Never Enough” – do coveru utw. z rep. Ariany Grande i Nathana Sykesa[3:29]; premiera: 4 września
 • „Be More Barrio” – do coveru utw. z rep. zespołu Sheppard [4:03]; premiera: 27 września
 • „Have Yourself a Merry Little Christmas” – do coveru utw. z rep. Judy Garland [4:13]; premiera: 12 listopada; reż. Abelardo Vázquez Ramos i Andres Honold

2016:

 • „Over & Over Again” – z udziałem Leroya Sancheza, do coveru utw. z rep. Nathana Sykesa [4:20]; premiera: 24 lutego; reż. Andres Honold
 • „Bailando” – do coveru utw. z rep. Enrique’a Iglesiasa, Gente de Zona i Descemera Bueno [1:56]; teledysk zrealizowany dla potrzeb amerykańskiego serialu telewizyjnego East Los High (jego fragmenty wykorzystano w odc. 1 czwartego sezonu serialu, zatytułowanym Orange Is the New Brown, w którym zespół wystąpił jako gość muzyczny); premiera: 15 lipca[37];
 • „Cheap Thrills” – do coveru utw. z rep. Sii Furler [3:07]; premiera: 6 sierpnia;

Działalność koncertowa (wybór) | edytuj kod

2012:

 • 10 marca – Foro Sol, Meksyk – gościnny udział w koncercie zespołu Camila; 48 000 widzów[14]
 • 18 kwietnia – Estadio Azteca, Meksyk – udział w koncercie „Evento 40” zorganizowanym przez stację radiową Los 40 Principales México
 • 4 maja – Walt Disney World Resort, Lake Buena Vista, Floryda, USAdebiut w Stanach Zjednoczonych – występ plenerowy w specjalnym wydaniu hiszpańskojęzycznego porannego magazynu telewizyjnego „¡Despierta América!” z okazji 15-lecia jego istnienia[17]
 • 9 maja – Teatro Diana, Guadalajara, Jalisco, Meksyk – udział w koncercie „Palomazo Planeta” zorganizowanym przez stację radiową Planeta 94.7 FM; 2400 widzów[15]
 • 19 czerwca – Monterrey Arena, Monterrey, Nuevo León, Meksyk – występ w koncercie zorganizowanym przez meksykańską stację telewizyjną Exa TV; ok. 17 000 widzów[16]
 • 19 lipca – BankUnited Center, Miami, Floryda, USA – występ podczas telewizyjnej gali wręczenia Premios Juventud (ang. Youthfulness Awards) przyznawanych przez hiszpańskojęzyczną amerykańską sieć telewizyjną Univisión[58]
 • 10 sierpnia – Centro de Convenciones, Chihuahua, Chihuahua, Meksyk
 • 21 sierpnia – Teatro Metropólitan, Meksyk – występ w koncercie nagród „«Irresistible Awards» Fanta”
 • 1 września – klub El Classico, Toluca, Meksyk
 • 8 września – CADE, kampus Instituto Tecnológico y de Estudios Superiores de Monterrey, Córdoba, Veracruz, Meksyk – Concierto Por La Paz (pol. Koncert dla Pokoju)
 • 29 września – Centro de Creación Contemporánea „El Matadero Madrid”, Madryt, Hiszpaniadebiut w Europie – półgodzinny występ na międzynarodowym Festiwalu Pokolenia YouTube „YouFest”
 • 6 października – El Zócalo (Plaza de la Constitución) i Plaza de la República, Meksyk – występ w koncercie towarzyszącym turniejowi piłkarskiemu Homeless World Cup Mexico City 2012
 • 7 października – scena Isla de las Estrellas, Mexicali, Kalifornia Dolna, Meksyk – występ na festynie Las Fiestas del Sol de Mexicali
 • 13 października – El Audiorama Del Trompo, Tijuana, Baja California, Meksyk
 • 26 grudnia – Acapulco, Guerrero, Meksyk – koncert w ramach targów Mega Feria Imperial Acapulco

2013:

 • 5 lutego – Campeche, Campeche, Meksyk – duży koncert w ramach karnawału w Campeche
 • 28 kwietnia – El Zócalo (Plaza de la Constitución), Meksyk – koncert z okazji Dnia Dziecka[d]
 • 13 lipca – El Zócalo (Plaza de la Constitución), Meksyk – koncert z okazji narodowego finału dziecięcego turnieju piłkarskiego Futbolito Bimbo 2013
 • 24 sierpnia – Teatro Metropólitan, Meksyk – duży, ponadgodzinny koncert
 • 21 listopada – Querétaro, Querétaro, Meksyk – występ podczas uroczystości otwarcia Dziecięcego Szpitala Onkologicznego Fundacji Teletón
 • 19 grudnia – Music Club, Tijuana, Meksyk

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

 • 20 grudnia 2011 – tytuł Osobowości Roku przyznany przez ukazujący się w Mexicali dziennik „La Crónica”[10].
 • Czerwiec 2012 – nominacja w konkursie Nickelodeon Kids’ Choice Awards México w kategorii „Ulubiony zespół lub duet roku” (współnominowani: zespoły Belanova, Camila, Eme 15, Moderatto i Reik oraz duety Ha*Ash i Jesse & Joy; zwycięzca: zespół Eme 15)[59][60].
 • 30 listopada 2012 – główna nagroda w kategorii „Artysta lub zespół hiszpańskojęzyczny strefy północnej – odkrycie roku” w konkursie Premios 40 Principales América organizowanym corocznie przez sieć stacji radiowych Los 40 Principales (nadającą w Hiszpanii i 10 hiszpańskojęzycznych krajach Ameryki Łacińskiej)[61].
 • Czerwiec 2013 – nominacja w konkursie Nickelodeon Kids’ Choice Awards México w kategorii „Ulubiony zespół lub duet roku” (współnominowani: zespoły Allison, Camila, Eme 15, Moderatto i Reik oraz duety Ha*Ash i Jesse & Joy; zwycięzca: zespół Eme 15)[62][63].
 • 23 września 2015 – nominacja do nagrody Latin Grammy w kategorii „Best New Artist” (współnominowani: Kaay, Iván 'Melón' Lewis, Manu Manzo, Matisse, Monsieur Periné(hiszp.), Julieta Rada(hiszp.), Tulipa Ruiz, Raquel Sofía i Vitrola Sintética; zwycięzca: Monsieur Periné)[31][32][64].
 • 7 kwietnia 2016 – nagroda Tecla w kategorii „Najlepszy wykonawca coverów piosenek” („Best Cover Songs Performer”)[36].

Uwagi | edytuj kod

 1. a b Ocenzurowana wersja utworu „Fuck You!”.
 2. W języku hiszpańskim: tecla – klawisz, np. klawiatury fortepianu, komputera.
 3. Rodzina Vázquezów wyznaje katolicyzm.
 4. W Meksyku obchody Dnia Dziecka odbywają się w dniu 30 kwietnia.

Przypisy | edytuj kod

 1. Profil Abelarda Vázqueza Ramosa w serwisie allmusic.com (ang.). Portal allmusic.com [on-line]. [dostęp 2014-02-07].
 2. a b c d e Redacción: A pesar del éxito, Los Vazquez Sounds quieren seguir siendo niños normales (hiszp.). Portal Zona Franca. zonafranca.mx > ZonadePesca [on-line], 2011-11-21. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-14)].
 3. a b Damian Easer: VAZQUEZ SOUNDS Rocks YouTube! (ang.). Portal Viewzone Magazine. viewzone.com [on-line], 2013. [dostęp 2014-02-07].
 4. Elliot151702: Los 'Vazquez Sounds', un fenómeno internacional (hiszp.). Portal 20minutos.es. 20minutos.es > Listas > Música [on-line], 2011-11-27. [dostęp 2014-02-07].
 5. am//kdj: Nowa sensacja YouTube’a. Dzieci lepsze od Adele? (pol.). Portal TVN24 (na podst. materiałów „Daily Telegraph” i „La Voz”). tvn24.pl > Kultura i Styl [on-line], 2011-11-25. [dostęp 2014-02-07].
 6. Roberto A. Partida Sandoval: Vazquez Sounds: Estrellas de YouTube (hiszp.). Portal tygodnika „Zeta”. zetatijuana.com [on-line], 2011-11-27. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-02)].
 7. Julio Sánchez Onofre: Vázquez Sounds, de lo más visto en Youtube (hiszp.). Portal dziennika „El Economista”. eleconomista.com.mx [on-line], 2011-12-20. [dostęp 2014-02-09].
 8. Redacción: Los Vázquez Sounds ya tienen disquera (hiszp.). Portal El Universal. eluniversal.com.mx > Secciones > Espectáculos [on-line], 2011-12-07. [dostęp 2014-02-07].
 9. Redacción: Los Vázquez Sounds firman con Sony (hiszp.). Portal esmas. esmas.com > Espectáculos > Música > Noticias [on-line], 2011-12-07. [dostęp 2014-02-07].
 10. a b Olivia Salcedo: Personaje del año: Vázquez Sounds (hiszp.). W: Portal dziennika „La Crónica”. lacronica.com [on-line]. LA CRONICA, Identidad y Expresión de Mexicali, 2011-12-20. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-17)].
 11. Keith Caulfield: Vazquez Sounds, Kids Who Covered Adele, Vault Into Social 50 Chart (ang.). Portal tygodnika „Billboard”. billboard.com > Articles > News [on-line], 2011-12-22. [dostęp 2014-02-09].
 12. a b c Amprofon: Certificaciones. Certificaciones Encontradas (hiszp.). Portal Amprofon. amprofon.com.mx [on-line], 2013. [dostęp 2014-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-13)].
 13. a b c Certificados Musicales Amprofon: Certificaciones 2012 (hiszp.). Portal Facebook. facebook.com > CertificacionesAmprofon [on-line], 2013-07-02. [dostęp 2014-02-07].
 14. a b c d Elizabeth Deheza: The Vazquez Sounds (ang.). Portal „The Fashion Globe Magazine”. thefashionglobe.com [on-line], 2013-05-20. [dostęp 2014-02-09].
 15. a b Ricardo Partida: Vázquez Sounds conquistan Guadalajara (hiszp.). Portal Milenio > ¡ihey!. milenio.com [on-line], 2012-05-09. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-15)].
 16. a b Administrator: Los Vázquez Sounds presentes en el concierto Exa 2012 en Monterrey (hiszp.). Portal LasNoticiasMexico > Música. lasnoticiasmexico.com [on-line], 2012-05-18. [dostęp 2017-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
 17. a b DewayneD. Bevil DewayneD., 'Despierta America' to celebrate 15 years with live broadcast from Epcot, Portal Orlando Sentinel. orlandosentinel.com > Sentinel Article Collections > Index by Keyword > D > Disney Channel > Articles by Date [on-line], 3 maja 2012 [dostęp 2014-02-07]  (ang.).
 18. Olivia Salcedo: Debutan Vazquez Sounds en FDS (hiszp.). W: Portal dziennika „La Crónica”. lacronica.com [on-line]. LA CRONICA, Identidad y Expresión de Mexicali, 2012-10-08. [dostęp 2016-10-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-24)].
 19. Nina Terrero: Vázquez Sounds’ 11-year-old singer chats new Disney song and fame (ang.). Portal telewizji NBC Latino. nbclatino.com [on-line], 2012-10-23. [dostęp 2014-02-20].
 20. Vázquez Sounds preparan disco con temas inéditos (hiszp.). Portal El 5inco. elcinco.mx [on-line], 2012-06-12. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-21)].
 21. Disco de los Vázquez Sounds saldrá en enero (hiszp.). Portal El 5inco. elcinco.mx [on-line], 2013-08-20. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-21)].
 22. Marco Carbajal: Los Vázquez Sounds hacen vibrar al Teletón (hiszp.). Portal Televisa. televisa.com [on-line], 2013-11-30. [dostęp 2014-02-07].
 23. Yerson Martinez: Regala Vázquez Sounds piano a joven talento (hiszp.). W: Portal dziennika „La Crónica”. lacronica.com [on-line]. LA CRONICA, Identidad y Expresión de Mexicali, 2014-03-01. [dostęp 2014-03-11].
 24. Invencible (ang.). W: Portal bpm. bigpondmusic.com [on-line]. telstra.com.au, 2014-05-13. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-14)].
 25. VÁZQUEZ SOUNDS estrenan hoy su primer sencillo "Te soñaré" a nivel mundial (hiszp.). W: Portal MNI entretenimiento. mnientretenimiento.com > NOTICIAS [on-line]. MNI&E, 2014-03-11. [dostęp 2014-03-11].
 26. Olivia Salcedo: Sueñan junto a sus fans (hiszp.). W: Portal dziennika „La Crónica”. lacronica.com [on-line]. LA CRONICA, Identidad y Expresión de Mexicali, 2014-03-12. [dostęp 2014-03-12].
 27. Luis Enrique Mendoza: Inician Vázquez Sounds aventura inédita (hiszp.). W: Portal dziennika „Frontera”. frontera.info [on-line]. FRONTERA, Diario Independiente de Tijuana, 2014-03-12. [dostęp 2014-03-16].
 28. Invencible. Vazquez Sounds (ang.). W: Serwis „iTunes Store”. itunes.apple.com > Music > Latin Pop > V > Vazquez Sounds > Invencible [on-line]. Apple Inc., 2014-09-09. [dostęp 2016-10-19].
 29. Invencible (hiszp.). W: Portal „La Higuera”. lahiguera.net [on-line]. LaHiguera.net, 2014-09-09. [dostęp 2016-10-19].
 30. Isaac Garrido: Vázquez Sounds lanza disco con temas originales (hiszp.). W: Portal dziennika „Arizona Daily Star”. azstarnet.com > News > La Estrella de Tucsón > Gente [on-line]. Arizona Daily Star, 2014-04-30. [dostęp 2014-05-21].
 31. a b Hugh McIntyre: Here Are The Nominees For The 2015 Latin Grammys (ang.). W: Portal dwutygodnika „Forbes”. forbes.com > Media & Entertainment [on-line]. Forbes Media LLC, 2015-09-23. [dostęp 2016-10-19].
 32. a b Judy Cantor-Navas: 10 Latin Grammy Nominees to Know (ang.). W: Portal tygodnika „Billboard”. billboard.com [on-line]. Billboard, 2015-11-12. [dostęp 2016-10-19].
 33. Vazquez Sounds – Sweet Christmas Ukulele & Jazz (2015) (hiszp.). W: Strona „Buena Musica”. buenamusica.com > V > Vazquez Sounds > Sweet Christmas Ukulele & Jazz 2015 [on-line]. BuenaMusica.com, 2015-11-13. [dostęp 2016-10-19].
 34. a b 2nd Annual Tecla Awards. Finalists revealed. Hispanicize and DiMe Media Announce Finalists for the 2nd Annual Tecla Awards (ang.). W: Portal „Hispanicize Wire”. hispanicizewire.com > Marketing/Social Media [on-line]. Hispanicize Wire – Hispanic Press Release Distribution Wire Service, 2016-03-23. [dostęp 2016-10-24].
 35. Tecla Awards Academy & Voting Community (ang.). W: Strona Tecla Awards. teclaawards.com > About – The Academy [on-line]. Hispanicize. [dostęp 2016-10-24].
 36. a b 2nd Annual TECLA Awards Recognized Excellence in Latino Blogging, Video and Social Media/Digital Marketing at Hispanicize 2016 (ang.). W: Portal „Hispanicize Wire”. hispanicizewire.com > Marketing/Social Media [on-line]. Hispanicize Wire – Hispanic Press Release Distribution Wire Service, 2016-04-08. [dostęp 2016-10-24].
 37. a b East Los High (TV Series). Orange Is the New Brown (2016). Full Cast & Crew, [w:] Portal „IMDb”. imdb.com [online], IMDb.com, Inc., 2016 [dostęp 2016-10-19]  (ang.).
 38. Monserrat Hernández: Los Vázquez Sounds ¿Casualidad o Estrategia? (hiszp.). Portal qbit. qbit.mx > Noticias > Espectáculos [on-line], 2011-11-24. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-17)].
 39. Video viral de "Vázquez Sounds" fue toda una estrategia de una disquera (hiszp.). Portal La Botana. labotana.com [on-line], 2011-12-12. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-08)].
 40. Alejandro Madrigal: Desmiente Sony Music que Vazquez Sounds sea su creación (hiszp.). Portal Milenio. milenio.com [on-line], 2011-12-16. [dostęp 2016-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-11)].
 41. a b Natalia Cano: Los Vazquez Sounds lanzan disco a semanas de ser descubiertos (hiszp.). Portal VOX. vox.com.mx > Música [on-line], 2011-12-23. [dostęp 2018-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-27)].
 42. Alexandra Mendoza: The Vázquez Sounds are thinking about singing in Spanish (ang.). Portal San Diego Red. sandiegored.com [on-line], 2012-04-19. [dostęp 2014-02-08].
 43. Carolina Zepol: LOS VAZQUEZ SOUNDS, IMITADORES DE ADELE...¿TRUCO O TALENTO? (hiszp.). Portal Facebook.com [on-line] (pierwotnie: portal impreMedia. impremedia.com), 2011-11-24. [dostęp 2014-02-07].
 44. a b Nayeli Durand: Yoko Ono adopta a Vázquez Sounds (hiszp.). Portal El Universal. eluniversal.com.mx > Secciones > Espectáculos [on-line], 2012-04-04. [dostęp 2014-02-07].
 45. Eduardo Gutiérrez Segura: Son los Vázquez Sounds simplemente niños (hiszp.). Portal czasopisma „Quién”. quien.com [on-line], 2012-04-19. [dostęp 2014-02-07].
 46. Rachel Randall: Mexican music sensation to work with Yoko Ono refuses to perform ‘Imagine’ (ang.). Portal PulsAmerica. pulsamerica.co.uk > Categories > North America > Mexico > Mexico: Independent candidate refused official registration for presidential race [on-line], 2012-04-09. [dostęp 2014-02-07].
 47. Aceptan Los Vázquez Sounds invitación de Yoko Ono (hiszp.). Portal sieci telewizyjnej Univisión. univision.com > Entretenimiento > Uforia Música > Noticias [on-line], 2012-04-04. [dostęp 2014-02-07].
 48. hch: Vázquez Sounds en Londres 2012 (hiszp.). Portal Telewizji Excélsior. excelsior.com.mx [on-line], 2012-08-04. [dostęp 2014-02-09].
 49. sonarfm (admin): “PORQUE AMAMOS LA MUSICA” VAZQUEZ SOUNDS EN MCALLEN, TEXAS (hiszp.). Portal stacji radiowej Sonar FM. sonarfm.com > Noticias [on-line], 2012-08-27. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
 50. Erwin Guajardo: Los Vázquez Sounds encantan en McAllen (hiszp.). Portal Horacero. horacero.com.mx [on-line], 2012-09-07. [dostęp 2014-02-07].
 51. Notimex y redacción: VIDEO: Los Vázquez Sounds presentaron el himno oficial del Teletón 2012 (hiszp.). Portal TV Notas. tvnotas.com.mx > Noticias [on-line], 2012-10-06. [dostęp 2014-02-07].
 52. Heriberto Santos Baena: Fundación Teletón entrega guitarra autografiada por los Vázquez Sounds (hiszp.). Portal Milenio. milenio.com > Tendencias [on-line], 2013-07-22. [dostęp 2014-02-07].
 53. Marlen Martínez: Los Vázquez Sounds interpretarán el himno del Teletón México 2013 (hiszp.). Portal starMedia. starmedia.com > Entretenimiento > Música [on-line], 2013-08-30. [dostęp 2014-02-07].
 54. Carlos Tischler: Vazquez Sounds perform for opening of Teleton Hospital (ang.). Portal Demotix. demotix.com > News by Region > North America > Mexico > Queretaro [on-line], 2013-11-21. [dostęp 2018-01-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-23)].
 55. Olivia Salcedo: Vazquez Sounds reciben invitación de One.org (hiszp.). W: Portal dziennika „La Crónica”. lacronica.com [on-line]. LA CRONICA, Identidad y Expresión de Mexicali, 2013-07-09. [dostęp 2014-02-07].
 56. Ian MacDonald: Revolution in the Head: The Beatles’ Records and the Sixties. London: Pimlico (Rand), 2005 (Second Revised ed.), s. 337. ISBN 1-84413-828-3. (ang.)
 57. David Sheff: All We Are Saying: The Last Major Interview with John Lennon and Yoko Ono. St. Martin’s Griffin, 2000 (1st edition), s. 202. ISBN 0-312-25464-4. (ang.)
 58. Univision PR: Univision Announces More Superstar Performers, Celebrity Presenters and Spectacular Surprises for Its 2012 “Premios Juventud” Youth Awards (ang. • hiszp.). Portal sieci telewizyjnej Univisión. corporate.univision.com > Press > 2012 [on-line], 2012-07-11. [dostęp 2014-02-07].
 59. Bárbara Morán: Lista de nominados a los Kids' Choice Awards México 2012 (hiszp.). Portal starMedia. starmedia.com > Entretenimiento > Alfombra Roja [on-line], 2012-06-20. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-01)].
 60. Bárbara Morán: Lista de ganadores de los Kids' Choice Awards México 2012 (hiszp.). Portal starMedia. starmedia.com > Entretenimiento > Alfombra Roja [on-line], 2012-09-03. [dostęp 2014-02-07].
 61. Pitbull y Jesse & Joy los triunfadores de la primera gala de los Premios 40 Principales América (hiszp.). Portal stacji radiowej Los 40 México. los40.com.mx > Actualidad > Noticias [on-line], 2012-12-02. [dostęp 2014-02-07].
 62. Fernanda G. Mencos: Lista de nominados a los Kids' Choice Awards México 2013 (hiszp.). Portal starMedia. starmedia.com > Entretenimiento > Alfombra Roja [on-line], 2013-06-17. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-20)].
 63. Marie Palma F.: Lista de ganadores de los premios Kids Choice Awards México 2013 (hiszp.). Portal starMedia. starmedia.com > Entretenimiento > Alfombra Roja [on-line], 2013-09-02. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-08)].
 64. Rafael Lamus: Monsieur Periné celebra su Latin Grammy a ‘Mejor nuevo artista’ (hiszp.). W: Portal „CM&”. cmi.com.co [on-line]. cmi.com.co, 2015-11-20. [dostęp 2016-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Vázquez Sounds" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy