VIVA World Cup


VIVA World Cup w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VIVA World Cup – międzynarodowy turniej piłkarski organizowany co 2 lata dla zrzeszonych piłkarskich reprezentacji krajowych przez NF-Board, stowarzyszenie federacji nienależących do FIFA.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zostały po raz pierwszy zorganizowane przez NF-Board w roku 2006. Rozgrywki zostały rozegrane na stadionach Oksytanii. W turnieju wzięły udział reprezentacje Laponii, Kamerunu Południowego, Monako i Oksytanii. Początkowo na liście uczestników Viva World Cup były także reprezentacje Romów i Zachodniej Papui. Drużyny systemem kołowym w grupie walczyły o tytuł mistrza. Pierwszy turniej wygrała reprezentacja Laponii[1].

Zwycięzca Viva World Cup otrzymuje Puchar Nelsona Mandeli.

Oksytania 2006 | edytuj kod

W kwietniu 2005 NF-Board ogłosił, że na gospodarza inauguracyjnego turnieju VIVA World Cup wybrany został Cypr Północny, który był gospodarzem turnieju z okazji 50-lecia Cypryjskiej Federacji Piłkarskiej z udziałem członka NF-Board Laponii i niestowarzyszonego w FIFA Kosowa. Zakładano udział 16 zespołów wylosowanych spośród członków NF-Board.

Na wiosnę 2005 wybrany został nowy rząd Tureckiej Republiki Cypru Północnego, który dążył do poprawy relacji z innymi państwami. NF-Board twierdzi, że rząd Ferdiego Sabita Soyera chciał wpływać na to, które kraje mogą uczestniczyć w turnieju. Z kolei Cypryjska Federacja Piłkarska twierdzi, że NF-Board składał wygórowane żądania finansowe.

Skutkiem tego federacja NF-Board zdecydowała przekazać prawa do organizacji turnieju Oksytanii. W odpowiedzi Cypryjska Federacja Piłkarska ogłosiła organizację własnego turnieju ELF Cup, który miał się odbyć w tym samym terminie. Niektórzy członkowie NF-Board przyjęli to zaproszenie.

Oksytania ogłosiła, że turniej zostanie rozegrany pomiędzy 19 października a 25 października 2006 i będzie rozgrywany w Hyères koło Tulonu we Francji. Liczba uczestników została ograniczona do ośmiu, z powodu turnieju ELF Cup, którego organizatorzy zgodzili się pokryć wydatki uczestników odciągając część członków NF-Boardu od turnieju VIVA World Cup. Jednakże z powodu braku odpowiednich konkurentów turniej został ograniczony do sześciu zespołów : Monako, Laponia, Romowie, Kamerun Południowy, Papua Zachodnia i gospodarze.

Jednakże, Kamerun Południowy i Papua Zachodnia nie uczestniczyły w Generalnym Zgromadzeniu Federacji NF-Board, a Romowie mieli problemy logistyczne, co spowodowało nowe zagrożenie dla turnieju. Kamerun Południowy zdecydował się wysłać swoją reprezentację, dzięki czemu turniej mógł się rozpocząć z udziałem czterech zespołów.

Nowe problemy dla organizatorów pojawiły się przy okazji problemów z wizami dla zawodników Kamerunu Południowego, co spowodowało ogłoszenie walkowerów we wszystkich meczach z ich udziałem.

Sapmi 2008 | edytuj kod

Drugie w historii rozgrywki o puchar Nelsona Mandeli zostały rozegrane w lipcu 2008 w dwóch miastach lapońskich: Gällivare i Malmberget. Po raz pierwszy do rywalizacji przystąpiły także drużyny kobiece. W turnieju mężczyzn wzięło udział 5 drużyn, które w jednej grupie rozgrywali spotkania na zasadzie "każdy z każdym". Dwie najlepsze rozegrały finał, a z miejsc 3–4 mecz o 3 miejsce. W turnieju kobiet wystąpiły dwie drużyny, które rozegrały między sobą dwa mecze.

Padania 2009 | edytuj kod

Trzecie Mistrzostwa Świata drużyn niezrzeszonych w FIFA odbędą się w Padanii w dniach od 15 do 21 czerwca 2009. Decyzja ta zapadła 13 grudnia 2008 na posiedzeniu NF-Board w Mediolanie. Pomimo planów rozegrania spotkania finałowego na San Siro zostanie on rozegrany w Weronie, na stadionie Stadio Marcantonio Bentegodi. Sześć drużyn zostało podzielonych na dwie grupy, z których po dwie drużyny awansowały do półfinałów. Drużyny z 3 miejsc rozegrały spotkanie o 5 miejsce.

Turniej kobiet nie został rozegrany.

Gozo 2010 | edytuj kod

Decyzja o organizacji VIVA World Cup 2010 przez Gozo zapadła 13 grudnia 2008 na posiedzeniu NF-Board w Mediolanie. Do turnieju zgłoszonych zostało podobnie jak rok wcześniej 6 drużyn. Także podzielono je na dwie grupy a następnie rozegrano półfinały i spotkania o miejsca 5, 3 i finał.

Po raz drugi rozegrano turniej kobiet[2]

Iracki Kurdystan 2012 | edytuj kod

Początkowo organizacja V edycji VIVA World Cup przez Iracki Kurdystan, która zapadła 13 grudnia 2008 na posiedzeniu NF-Board w Mediolanie zakładała rozegranie turnieju w 2011 roku. W 2010 roku podpisano porozumienie, na mocy którego turniej VIVA World Cup będzie się odbywał na przemian z turniejem Island Games, a co za tym idzie turniej został przesunięty na rok 2012.[3]

Trofeum | edytuj kod

Puchar Viva World Cup został zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza Gérarda Pigaulta. Określany jest jako Puchar Nelsona Mandeli na cześć byłego prezydenta RPA.

Medaliści VIVA World Cup | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

* = jako gospodarz.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "VIVA World Cup 2006", RSSSF
  2. VIVA World Cup gets underway today, maltafootball.com (31.05.2010)
  3. VIVA World Cup 2012
  4. a b http://twixtop.info/www/nf-board/wp-content/uploads/2009/07/results2009.pdf
  5. NF-board | Let enjoy football!, www.nf-board.com [dostęp 2017-11-27]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "VIVA World Cup" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy