VI Batalion


VI Batalion w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VI Batalion (org. The Great Raid) – amerykańsko-australijski dramat wojenny z 2002 roku w reż. Johna Dahla.

Scenariusz filmu oparty został na autentycznych wydarzeniach opisanych w książkach pt. The Great Raid on Cabanatuan (pol. tyt. 6. Batalion. Na ratunek uwięzionym obrońcom Bataanu i Corregidoru) Williama Breuera i Ghost Soldiers (pol. tyt. Żołnierze widma) Hamptona Sidesa[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Styczeń 1945 roku, wojna na Pacyfiku. Amerykańskie oddziały lądują na Luzonie na Filipinach. Tytułowy VI batalion rangersów pod dowództwem p.płk. Henry'ego Mucci otrzymuje zadanie dokonania wypadu na tyły Japończyków i oswobodzenia obozu jeńców amerykańskich koło Cabanatuan, którym według informacji wywiadu grozi śmierć - wobec szybkich postępów oddziałów MacArthura mają zostać zabici. Tymczasem sam obóz opuszczają japońscy strażnicy i więźniowie zorganizowani przez ich lidera mjr. Gibsona przez pewien czas są w nim gospodarzami. Gibson od kilku lat jest w stanie zapewnić przetrwanie swoim współtowarzyszom dzięki pomocy Margaret Utinsky – pielęgniarki z Manilii i jej filipińskich przyjaciół. Wkrótce w obozie zjawia się japońska policja Kempeitai pod dowództwem mjr. Nagaji. Jest to psychopatyczny morderca, który wcześniej dowodził masakrą amerykańskich jeńców na Palawanie (150 jeńców zostało spalonych żywcem w schronach przeciwlotniczych). Szybko zaprowadza on swoje porządki w obozie i przygotowuje wszystko do kolejnej masowej egzekucji. Kempeitai trafia również na trop Margaret i jej siatki. Pielęgniarka zostaje aresztowana wraz z wieloma swoimi filipińskimi współpracownikami. Zostają oni zabici, jednak sama Margaret zostaje uwolniona celem obserwacji. Tymczasem oddział p.płk. Mucci, przedziera się przez japońskie linie ku obozowi. Po drodze otrzymuje nieocenione wsparcie filipińskich partyzantów pod dowództwem kpt. Juana Pajoty. W dobrze zaplanowanym i przeprowadzonym ataku udaje się im opanować obóz, zabić większość strażników wraz z ich dowódcą i oswobodzić wszystkich jeńców. Wszyscy docierają na terytorium zajęte przez Amerykanów. Wkrótce trafia tam również Margaret, której udało się zbiec przed Kempeitai. Niestety odnajduje już jedynie zwłoki swojego ukochanego, który zmarł na malarię wkrótce po oswobodzeniu.

Obsada aktorska | edytuj kod

i inni.

O filmie | edytuj kod

Film opowiada o autentycznych wydarzeniach – 30 stycznia żołnierze z 6 batalionu rangersów dokonali udanego rajdu za linie japońskie na Luzonie i wespół z filipińskimi partyzantami uwolnili z obozu koło Cabanatuan ponad 500 jeńców. Większość bohaterów filmu to postacie autentyczne (p.płk. Henry Mucci, kpt. Robert Prince, Margaret Utinsky i in.), chociaż np. rolę filipińskich partyzantów w całej operacji wyolbrzymiono[2].

Film został ukończony w 2002 roku ale jego premierę wielokrotnie przekładano w końcu miała ona miejsce dopiero w sierpniu 2005 roku (12 sierpnia w USA, dwa dni wcześniej na Filipinach), na kilka dni przed 60-tą rocznicą zakończenia II wojny światowej na pacyfiku[3]. Film kręcono w Queensland w Australii oraz w Szanghaju (sceny z Manilii), na jego potrzeby zbudowano replikę autentycznego obozu Cabanatuan, a w rolę japońskich żołnierzy wcielili się azjatyccy studenci z lokalnych uczelni[4].

Film okazał się absolutną klapą finansową – zrealizowany kosztem 80 mln. dolarów przyniósł 10,8 mln. dolarów z projekcji kinowych na terenie USA i zagranicą, co stanowiło zaledwie 12% kosztów jego produkcji[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. The Great Raid (ang.). W: IMDb [on-line]. [dostęp 10 kwietnia 2012].
  2. Cathy Schultz: The Great Raid (ang.). W: History in the Movies [on-line]. [dostęp 10 kwietnia 2012].
  3. The Great Raid (Did You Know?) (ang.). W: IMDb [on-line]. [dostęp 10 kwietnia 2012].
  4. The Great raid. About The Production. (ang.). W: Hollywoodjesus.com [on-line]. [dostęp 10 kwietnia 2012].
  5. The Great Raid (ang.). W: Box Office Mojo [on-line]. [dostęp 10 kwietnia 2012].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "VI Batalion" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy