VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaVI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie – liceum ogólnokształcące z tradycjami od 1902.
Szkoła położona jest na Kazimierzu przy ul. Wąskiej 7 w Krakowie.
Spis treści
Historia | edytuj kod
Źródło: oficjalna strona szkoły[1]
VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza jest jednym z najstarszych liceów w Krakowie. Powstało w 1902 jako filia Państwowego Gimnazjum św. Jacka. W 1919 szkołę przekształcono w samodzielny zakład nadając jej nazwę – VII Państwowe Gimnazjum Realne. Sześć lat później nadano jej imię Adama Mickiewicza, jednego z największych polskich poetów. Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 zostało utworzone „VII Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krakowie” (państwowa szkoła średnią ogólnokształcąca, złożoną z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter męski, a wydział liceum ogólnokształcącego był prowadzony w typie humanistycznym i przyrodniczym[2]. Pod koniec lat 30. szkoła funkcjonowała pod adresem ulicy Starowiślnej 48[2].
W dziejach liceum wielokrotnie zmieniano nazwę szkoły, aż do roku 1967, kiedy to przyjęto nazwę VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza. Szkoła wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. W latach 80. XX w. mieściła się w budynku przy ul. Skałecznej (gdzie obecnie znajduje się seminarium ojców Paulinów). W 1992 liceum przeniesiono na ulicę Wąską 7 (gdzie podczas okupacji był obóz, o czym wspomina tablica na murze szkoły).
”Szóstka” zawsze uważała się za szkołę mickiewiczowską i używała imienia Wieszcza, mimo że działo się to niezupełnie zgodnie z zarządzeniami o nazwach szkół z lat 1952 i 1960. W 1965 roku szkoła została stowarzyszona w UNESCO, a w 1966 roku otrzymała tytuł „szkoły wiodącej”.
16 listopada 1969 roku odbyła się w sali Filharmonii Krakowskiej uroczystość przekazania szkole sztandaru z wizerunkiem Adama Mickiewicza. Na początku roku 1972 odbył się pierwszy „Dzień Bohatera Szkoły” (nazwana później Świętem Szkoły).
Początki zainteresowania szkoły nauczaniem języków obcych pojawiły się w roku 1962, kiedy to utworzono klasę o profilu francuskim. Siedem lat później powstała pierwsza klasa z rozszerzoną nauką języka obcego (angielskiego). W latach siedemdziesiątych oferta języków uczonych według programu rozszerzonego powiększyła się o języki: francuski, niemiecki i rosyjski.
We wrześniu 1993 roku rozpoczęła naukę „klasa wstępna” dwujęzyczna z językiem angielskim, a 7 maja 1997 roku została podpisana umowa między Ministerstwami Edukacji Polski i Hiszpanii, na mocy której została utworzona klasa dwujęzyczna z językiem hiszpańskim.
Nauczyciele | edytuj kod
Klasy w szkole | edytuj kod
W liceum działa siedem klas o profilach nauczania:
- Klasa 0H: Wstępna dwujęzyczna z językiem hiszpańskim
- Klasa A: Dwujęzyczna z językiem angielskim (pod patronatem Akademii Górniczo - Hutniczej)
- Klasa B: Biologiczno-chemiczna (pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego)
- Klasa C: Artystyczno-filmowa (pod patronatem Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego)
- Klasa D: Matematyczno-fizyczno-informatyczna (pod patronatem Akademii Górniczo - Hutniczej)
- Klasa E: Dziennikarska
- Klasa F: Europejska
- Klasa G: Ekonomiczna
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Historia szkoły. oficjalna strona [dostęp 2019-11-20]
- ↑ a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 270-271, 31 października 1938.
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- Sprawozdania szkolne VII Gimnazjum na stronie Pedagogicznej Biblioteki Cyfrowej
- Sprawozdania szkolne VII Gimnazjum na stronie Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej
- Najlepiej uczy historii. Magiczny Kraków, 2015-01-08. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-11-20)].
OryginałEdytujHistoria i autorzy
