VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie


Na mapach: 50°03′00,89″N 19°56′51,17″E/50,050247 19,947547

VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie – liceum ogólnokształcące z tradycjami od 1902.

Szkoła położona jest na Kazimierzu przy ul. Wąskiej 7 w Krakowie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Źródło: oficjalna strona szkoły[1]

VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza jest jednym z najstarszych liceów w Krakowie. Powstało w 1902 jako filia Państwowego Gimnazjum św. Jacka. W 1919 szkołę przekształcono w samodzielny zakład nadając jej nazwę – VII Państwowe Gimnazjum Realne. Sześć lat później nadano jej imię Adama Mickiewicza, jednego z największych polskich poetów. Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1937 zostało utworzone „VII Państwowe Liceum i Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krakowie” (państwowa szkoła średnią ogólnokształcąca, złożoną z czteroletniego gimnazjum i dwuletniego liceum), po wejściu w życie tzw. reformy jędrzejewiczowskiej szkoła miała charakter męski, a wydział liceum ogólnokształcącego był prowadzony w typie humanistycznym i przyrodniczym[2]. Pod koniec lat 30. szkoła funkcjonowała pod adresem ulicy Starowiślnej 48[2].

W dziejach liceum wielokrotnie zmieniano nazwę szkoły, aż do roku 1967, kiedy to przyjęto nazwę VI Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza. Szkoła wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. W latach 80. XX w. mieściła się w budynku przy ul. Skałecznej (gdzie obecnie znajduje się seminarium ojców Paulinów). W 1992 liceum przeniesiono na ulicę Wąską 7 (gdzie podczas okupacji był obóz, o czym wspomina tablica na murze szkoły).

”Szóstka” zawsze uważała się za szkołę mickiewiczowską i używała imienia Wieszcza, mimo że działo się to niezupełnie zgodnie z zarządzeniami o nazwach szkół z lat 1952 i 1960. W 1965 roku szkoła została stowarzyszona w UNESCO, a w 1966 roku otrzymała tytuł „szkoły wiodącej”.

16 listopada 1969 roku odbyła się w sali Filharmonii Krakowskiej uroczystość przekazania szkole sztandaru z wizerunkiem Adama Mickiewicza. Na początku roku 1972 odbył się pierwszy „Dzień Bohatera Szkoły” (nazwana później Świętem Szkoły).

Początki zainteresowania szkoły nauczaniem języków obcych pojawiły się w roku 1962, kiedy to utworzono klasę o profilu francuskim. Siedem lat później powstała pierwsza klasa z rozszerzoną nauką języka obcego (angielskiego). W latach siedemdziesiątych oferta języków uczonych według programu rozszerzonego powiększyła się o języki: francuski, niemiecki i rosyjski.

We wrześniu 1993 roku rozpoczęła naukę „klasa wstępna” dwujęzyczna z językiem angielskim, a 7 maja 1997 roku została podpisana umowa między Ministerstwami Edukacji Polski i Hiszpanii, na mocy której została utworzona klasa dwujęzyczna z językiem hiszpańskim.

Nauczyciele | edytuj kod

Klasy w szkole | edytuj kod

W liceum działa siedem klas o profilach nauczania:

  • Klasa 0H: Wstępna dwujęzyczna z językiem hiszpańskim
  • Klasa A: Dwujęzyczna z językiem angielskim (pod patronatem Akademii Górniczo - Hutniczej)
  • Klasa B: Biologiczno-chemiczna (pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego)
  • Klasa C: Artystyczno-filmowa (pod patronatem Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego)
  • Klasa D: Matematyczno-fizyczno-informatyczna (pod patronatem Akademii Górniczo - Hutniczej)
  • Klasa E: Dziennikarska
  • Klasa F: Europejska
  • Klasa G: Ekonomiczna

Przypisy | edytuj kod

  1. Historia szkoły. oficjalna strona [dostęp 2019-11-20]
  2. a b Wykaz państwowych liceów i gimnazjów ogólnokształcących Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. „Dziennik Urzędowy Kuratorjum Okręgu Szkolnego Krakowskiego”. Nr 8, s. 270-271, 31 października 1938. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (liceum ogólnokształcące):
Na podstawie artykułu: "VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy