VONS


Komitet Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z VONS) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Komitet Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych (cz. Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, VONS) – czechosłowacka organizacja założona 27 kwietnia 1978 przez dysydentów organizacji Karta 77.

Spis treści

Założenie i cele polityczne | edytuj kod

Komitet Obrony Niesprawiedliwie Prześladowanych starał się wspierać dysydentów i ich rodziny. VONS pragnął także informować opinię publiczną o losie dysydentów. VONS był w dużej mierze, jeśli nie całkowicie, założony przez sygnatariuszy Karty 77. Jednakże była ona w znacznym stopniu niezależna od Karty 77.

Działania | edytuj kod

Organizacja również została członkiem Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka pod nazwą Czechosłowacką Ligą Praw Człowieka. Firma VONS współpracowała także z organizacjami praw człowieka, takimi jak Amnesty International i Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wielu założycieli, m. in. Václav Havel, zaangażowało się w politykę po aksamitnej rewolucji 1989 roku.

Reakcja rządu | edytuj kod

Wkrótce po założeniu VONS Václav Havel i pięciu innych przedstawicieli organizacji aresztowano i skazano na kary od 2 do 5 lat więzienia. Wielu członków Komitetu prześladowało StB.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (stowarzyszenie):
Na podstawie artykułu: "VONS" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy