Valentino (przedsiębiorstwo)


Valentino (dom mody) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Valentino (przedsiębiorstwo)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Valentino S.p.A. – włoski dom mody, założony przez Valentino Garavaniego w 1960 roku, w Rzymie, we Włoszech[1]. Jego główne linie to m.in. ValentinoValentino GaravaniValentino Roma oraz R.E.D. Valentino.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki | edytuj kod

Po skończeniu studiów, w 1959 roku, Valentino wrócił do Rzymu i z pomocą rodziców – Teresy de Biaggi oraz Mauro Garavani, założył własną markę. Siedziba firmy mieściła się przy prestiżowej ulicy Via Condotti. Następnie w 1960 roku Valentino poznał w Rzymie Giancarlo Giammetti'ego, który dzięki swojemu talentowi inwestycyjnemu doprowadził do rozkwitu firmy. Szybko stali się partnerami w życiu jak i w biznesie. Razem założyli spółkę Valentino S.p.A., którą szybko przekształcili w międzynarodowe przedsiębiorstwo[1]. Valentino miał już pozycje luksusowego projektanta mody i kilka dużych fabryk odzieżowych na które wydał wcześniej ogromne sumy, a teraz dzięki Giancarlo Giammetti'emu mógł się nie martwić o finansową sferę firmy i zajął się tylko projektowaniem. Pod skrzydłami Giancarlo Valentino osiągnął międzynarodowy sukces.

Dojście do popularności | edytuj kod

Pierwszy wielki sukces odniósł w 1962 roku we Florencji, jego pokaz w Pitti Palace został okrzyknięty rewelacją. Przez lata 60. budował swoją pozycję na rynku aż w 1967 roku dostał nagrodę Marcusa Neimana, która jest odpowiednikiem Oskara w świecie mody. Od tego momentu zaczęła się jego międzynarodowa kariera. Już wtedy jego klientami były tak znane osoby jak Elizabeth Taylor czy Jacqueline Kennedy Onassis. Od początku lat 70. mieszkał w Nowym Jorku.

Sprzedaż spółki | edytuj kod

W 1998 roku Valentino oraz Giammetti sprzedali spółkę włoskiemu holdingowi HdP (Holding di Partecipazioni Industriali) za cenę 300 mln USD, której właścicielem jest główny akcjonariusz Fiata Gianni Agnelli. W 2002 roku HdP odsprzedała Valentino S.p.A. mediolańskiemu gigantowi z branży tekstylnej Marzotto Apparel[1]. Następnie w 2012 roku Valentino S.p.A. została sprzedana katarskiemu funduszowi Mayhoola za równe 700 mln EUR[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Valentino Garavani – informacje i ciekawostki. Wszystko co chciałbyś wiedzieć – Fashion Post, Fashion Post [dostęp 2016-03-11]  (pol.).
  2. Balmain przejęte przez fundusz z Kataru, tak jak Valentino, businessinsider.com.pl [dostęp 2017-11-27]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Valentino (przedsiębiorstwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy