Valmy


Na mapach: 49°05′N 4°46′E/49,083333 4,766667

Valmy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wiatrak w Valmy, na miejscu bitwy

Valmy – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Grand Est, w departamencie Marna. Nazwa miejscowości została uformowana przy pomocy galijskiego przyrostka -acos, latynizowanego jako -acus (z i przed przyrostkiem, licznie spotykanego w całej Francji jako formant nazw miejscowych i świadczącego o galijskiej historii jej terytorium; ma on znaczenie analogiczne do przyrostka -ianus w łacińskich nazwach miejscowości, spotykanych zwłaszcza we Włoszech) połączonego z imieniem germańskim latynizowanym jako Walismus. Nazwa ta brzmiała zatem Walismiacus, później zapisywane jako Walemain i Valmy.

Nazwy formowane z imion germańskich z przyrostkiem -iacus powinny raczej być formowane poprzez -acus; są mniej liczne, niż podobnie formowane nazwy z imion galloromańskich i pojawiają się przede wszystkim w krajach skolonizowanych poprzez Franków: w Belgii i w północno-wschodniej Francji. Budowa nazwy miejscowej z tak formowanego imienia świdaczy o własności indywidualnej w Galii[1].

Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 290 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 12 osób/km².

W 1792 r. miała tam miejsce bitwa ("bitwa pod Valmy").

Przypisy | edytuj kod

  1. Longnon A., Les noms de lieu de la France; leur origine, leur signification, leurs transformations, Paryż 1973, ​ISBN 0-8337-2142-9

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (gmina we Francji):
Na podstawie artykułu: "Valmy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy