Veľký Manín


Veľký Manín w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Veľký Manín (pol. Wielki Manin, 891 m n.p.m.) – charakterystyczny szczyt w Sulowskich Wierchach w Górach Strażowskich na Słowacji.

Wraz z Małym Maninem (812 m n.p.m.), od którego oddziela go na północy Wąwóz Maniński, tworzy wyraźnie wyodrębniającą się grupę górską, wysuniętą od głównego ciągu Sulowskich Wierchów blisko 4 km na zachód, w kierunku doliny Wagu.

Wielki Manin ma formę wielkiego, wysokiego bochna, mocno wydłużonego w kierunku północ-południe, o długości ok. 2,5 km i szerokości ok. 1,2 km. Zbudowany jest ze skał wapiennych, które na stokach wschodnich i północnych masywu wychodzą na powierzchnię w postaci licznych progów, ścian i baszt skalnych. Wierzchowina zalesiona, jedynie w jej środkowej części, w nieznacznym obniżeniu między dwoma „wierzchołkami” góry, niewielka łączka. Na skałach bogata roślinność wapieniolubna.

Przez grzbiet Wielkiego Manina biegnie żółto znakowany szlak turystyczny z Powaskiej Bystrzycy do dolnego wylotu Wąwozu Manińskiego. Szczyt oferuje jedynie fragmentaryczne widoki na bliższe otoczenie.

Bibliografia | edytuj kod

  • Vavrík Bartolomej, Vavríková Eta i in.: Strážovské vrchy. Turistický sprievodca ČSSR č. 19, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1985, brak ISBN.
  • Strážovské vrchy. Trenčianske Teplice. Turistická mapa 1:50 000, nr 119. Wydanie 5; wyd. VKÚ Harmanec, 2009, ​ISBN 978-80-8042-567-8​.
Na podstawie artykułu: "Veľký Manín" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy