Victoria’s Secret


Victoria’s Secret w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Victoria’s Secretamerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą damskiej bielizny, odzieży oraz kosmetyków[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki firmy | edytuj kod

Firma została założona w San Francisco w 1977 roku przez absolwenta Uniwersytetu Stanford, Roya Raymonda[1]. Nazwa marki pochodzi od Królowej Victorii, która znana była ze swojego zamiłowania do gorsetów i bielizny, co według Roya Raymonda, było jej sekretem w udanym pożyciu seksualnym, gdyż Królowa doczekała się dziewięciorga dzieci[2]. W latach 70-tych temat bielizny był krępujący, w tych czasach majtki i biustonosze miały być przede wszystkim praktyczne, wygodne i tanie, a bardziej ekskluzywne modele dostępne były w sex shopach[3]. Raymond podczas poszukiwania bielizny dla żony uznał, że stworzy markę, która będzie przyjazna dla kobiet, ale również i ich mężczyzn[4]. Pierwszy sklep otworzył w centrum handlowym w Stanford, kolejnym etapem rozwoju firmy, były trzy oddziały wysyłkowe[5]. Podstawową innowacją w sklepach Victoria’s Secret było stworzenie atmosfery przyjaznej dla mężczyzn, poprzez odpowiednie wykończenie wnętrza w wiktoriańskim stylu oraz zapewnienie obsługi sklepu, która sprawi, że mężczyźni nie będą czuli się skrępowani wybierając bieliznę dla partnerki[6]. Po roku na rynku, firma uzyskała pół miliona zysków[5]. Sukces napędził otwarcia kolejnych sklepów oraz uruchomienie sprzedaży wysyłkowej, co zwiększyło komfort zakupów[7]. Na początku lat 80-tych, firma uzyskiwała zyski rzędu 6 milionów dolarów rocznie[8]. Niestety passa nie trwała długo, po pięciu latach zyski firmy zaczęły maleć, a firma stanęła na skraju bankructwa[9].

Bankructwo | edytuj kod

W 1982 roku Roy Raymond sprzedał firmę za zaledwie milion dolarów, spółce „The Limited”, której właścicielem jest Leslie Wexner[10]. Nowy właściciel od razu zauważył błąd w strategii firmy, która miała być przyjaznym miejscem dla mężczyzn kupujących bieliznę dla partnerki[11]. Wexner postanowił zmienić politykę firmy tak, aby w „Victoria’s Secret” zakochały się przede wszystkim kobiety[11].

Otwarty w 2012 roku sklep Victoria’s Secret w Easton Town Center.

Nowa strategia | edytuj kod

Sklepy zmieniły swój wystrój na bardziej kobiecy i europejski[12]. W katalogach wysyłkowych zaczęły pojawiać się znane modelki, które miały przynieść rozgłos marce[13]. W latach 1983-1993, marka sprzedawała również bieliznę męską[14]. Po 10 latach od zmiany właściciela, firma była już wyceniana na 1,9 miliarda dolarów[15]. Wexner postanowił iść za ciosem i zaczął organizować pokazy mody „Victoria’s Secret Fashion Show[16]. W show brały udział najbardziej znane modelki, a pierwszy pokaz odbył się w 1995 roku[16]. Historyczny pokaz odbył się natomiast w 1999 roku – był transmitowany na żywo przez TV i pokazywany na ekranie na Times Square, a obejrzało go ponad 2 mln osób[17]. Od tamtej pory co roku (z wyjątkiem 2004 roku), pokazy „Victoria’s Secret” transmitowane są w telewizji jako jedno z głównych wydarzeń w kalendarium imprez Świata mody[18]. Do każdego show zapraszane są również gwiazdy muzyczne światowego formatu, które uświetniają pokaz[18].

Nowe linie produktowe | edytuj kod

Marka rozbudowała swoją ofertę o linię stroi kąpielowych, kosmetyków oraz akcesoriów. Hitem okazały się tzw. „Fantasy Bra” – biustonosze ozdabiane kamieniami szlachetnymi i złotem[19]. Co roku produkowany jest jeden biustonosz z tej linii oraz prezentowany podczas pokazu[20].

Victoria’s Secret w Polsce | edytuj kod

W lipcu 2012 r. w warszawskich centrach handlowych Złote Tarasy i Galeria Mokotów otwarto pierwsze w Polsce sklepy Victoria’s Secret, oparte na koncepcie Beauty & Accessories[21][22]. Dostępne są tam kosmetyki, perfumy i akcesoria – bielizna stanowi tylko ułamek asortymentu[23]. W sierpniu 2017 r. otwarto kolejny sklep w Warszawie w centrum handlowym Arkadia. Jest to pierwszy sklep w Polsce z pełnym asortymentem[24].

Aniołki Victoria’s Secret | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista modelek współpracujących z Victoria’s Secret. Adriana Lima - Najdłuższy stażem "aniołek" Victoria's Secret (2000-2018). Tyra Banks - Jeden z pierwszych "aniołków" Victoria's Secret (1997-2005). Monika Jagaciak - Jedyny polski "aniołek" Victoria's Secret (2015-2016).

Informacje pobrane z portalu victoriassecret.fandom.com[25]

Victoria’s Secret PINK | edytuj kod

Sklep Victoria’s Secret PINK w Vancouver.

16 października 2002 roku firma ogłosiła start nowej linii odzieży pod nazwą „PINK”[26]. Pierwszy samodzielny sklep, otwarto w 2009 roku w Kanadzie[27].
Linia skierowana jest głównie do młodych dziewczyn, w wieku 15-22 lat[28]. W kolekcji można znaleźć bieliznę, stroje kąpielowe, piżamy, kosmetyki i akcesoria[29].

Informacje pobrane z portalu victoriassecret.fandom.com[30]

Victoria’s Secret Fashion Show | edytuj kod

 Osobny artykuł: Victoria’s Secret Fashion Show.

Coroczny pokaz mody, prezentujący bieliznę i akcesoria marki. Pierwszy pokaz odbył się w 1995 roku, jednak pierwsza emisja w telewizji, odbyła się dopiero w 2001 roku, gromadząc przed telewizorami 12,4 miliona widzów, co jest obecnym rekordem oglądalności pokazów tej marki[31]. W roku 2004 pokaz został zastąpiony trasą „aniołków” po Ameryce, w którym wzięły udział: Adriana Lima, Alessandra Ambrosio, Tyra Banks, Heidi Klum i Gisele Bundchen[32]. Pokaz kojarzony jest ze skrzydłami noszonymi przez modelki na wybiegu. Jednak anielskie skrzydła na pokazie Victoria’s Secret, mogą zakładać tylko i wyłącznie modelki, które uzyskały wcześniej miano „Aniołka Victoria’s Secret”[33].

Informacje pobrane z portalu en.wikipedia.org[34]

Fantasy Bra | edytuj kod

Fantasy Bra to unikatowy biustonosz tworzony przez jubilerów, którzy ozdabiają go kamieniami szlachetnymi i złotem[35]. Początkowo ten wyjątkowy model, pojawiał się tylko w katalogach wysyłkowych, jednak od 2001 roku jest główną atrakcją Victoria’s Secret Fashion Show[36]. Po pokazie istnieje możliwość zakupienia prezentowanego modelu, niestety zazwyczaj brakuje chętnych, a biustonosze zostają rozmontowane[37]. Tylko modele z 2004 oraz 2012 roku nabyły właścicieli[38]. Najdroższy Fantasy Bra w historii marki, został zaprezentowany w roku 2000 – „Red Hot Fantasy Bra” był wart 15 mln $ i został uznany w Księdze Rekordów Guinnessa, najdroższą bielizną wyprodukowaną na Świecie[39].

Bombshell Fantasy Bra z 2010 roku Adriana Lima z Fantasy Bra

Informacje pobrane z portalu victoriassecret.fandom.com[40]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b – VICTORIA'S SECRET
 2. – VICTORIA’S SECRET: HISTORIA BEZ HAPPY ENDU
 3. – Bielizna, biznes i samobójstwo, czyli historia Victoria's Secret 3/16
 4. – Bielizna, biznes i samobójstwo, czyli historia Victoria's Secret 4/16
 5. a b – Roy Raymond, 47; Began Victoria's Secret
 6. – “Happy Ending, Right?”
 7. – Roy Raymond, 47; Began Victoria's Secret
 8. – Bielizna, biznes i samobójstwo, czyli historia Victoria's Secret
 9. – TAJEMNICA SUKCESU VICTORIA'S SECRET, CZYLI JAK ZAROBIĆ NA BIELIŹNIE
 10. – The Tragic Story Behind Victoria’s Secret
 11. a b – Bielizna, biznes i samobójstwo, czyli historia Victoria's Secret 7/16
 12. – The tragic story of the man who invented Victoria's Secret
 13. – History and background of Victoria's Secret
 14. – NOW, SEXY BRIEFS FOR MEN
 15. – Bielizna, biznes i samobójstwo, czyli historia Victoria's Secret 8/16
 16. a b – The History of the Victoria's Secret Fashion Show
 17. – Bielizna, biznes i samobójstwo, czyli historia Victoria's Secret 9/16
 18. a b – MODELS PREPARE FOR VICTORIA'S SECRET FASHION SHOW
 19. – A COMPREHENSIVE HISTORY OF THE VICTORIA'S SECRET 'FANTASY BRA'
 20. – Victoria's Secret 'Fantasy Bra' through the years
 21. – VICTORIA'S SECRET BEAUTY & ACCESSORIES
 22. – Wielkie otwarcie salonu Victorias Secret w Galerii Mokotów
 23. – Pierwszy europejski sklep Victoria’s Secret w Polsce
 24. Victorias Secret Arkadia – NaszeMiasto.pl, warszawa.naszemiasto.pl [dostęp 2017-09-04]  (pol.).
 25. – List of Victoria's Secret models
 26. – HISTORY OF VICTORIA'S SECRET PINK
 27. – Victoria's Secret PINK opens first store in Canada
 28. – A Lingerie Maker Returns To Its Racier Past
 29. – Pink (Victoria's Secret)
 30. – Pink (Victoria's Secret)
 31. – How the Victoria's Secret Fashion Show has evolved over the last 20 years
 32. – Victoria's Secret celebrates the 2004 holiday season with nationwide tour "Angels Across America"
 33. – 10 ciekawostek o Victoria’s Secret o których mogliście nie wiedzieć
 34. – Victoria's Secret Fashion Show
 35. – Fantasy Bra – historia najdroższego stanika na świecie
 36. – Fantasy Bra
 37. – Fantasy Bra
 38. – Masstige: the Fantasy Bra of Victoria’s Secret
 39. – The Fantasy Bra
 40. – Fantasy Bra
Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Victoria’s Secret" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy