Vila Nova Goiânia


Vila Nova FC w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Vila Nova Goiânia) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vila Nova Futebol Clube jest brazylijskim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Goiânia w stanie Goiás.

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Klub Vila Nova Futebol Clube założony został 29 lipca 1943 roku. W roku 1946 klub przyjął nazwę Operário. W roku 1949 nastąpiła druga zmiana nazwy – tym razem klub został nazwany Araguaia, ale tylko na rok, bo w 1950 nazwa klubu brzmiała już Fênix Futebol Clube. W roku 1955 klub wrócił do swej pierwotnej nazwy Vila Nova Futebol Clube i już jej nie zmieniał. W roku 1961 Vila Nova sięgnęła po pierwszy w historii tytuł mistrza stanu wygrywając stanową ligę Campeonato Goiano. W roku 1977 klub zadebiutował w Campeonato Brasileiro Série A kończąc rozgrywki na 55 miejscu. W latach 1977–1980 Villa Nova czterokrotnie z rzędu został mistrzem stanu. W roku 1996 klub w imponującym stylu wygrał trzecią ligę Campeonato Brasileiro Série C, nie ponosząc żadnej porażki. W roku 1999 drużyna wzięła udział w Copa CONMEBOL. W XXI wieku klub dwukrotnie został mistrzem stanu – w roku 2001 i 2005.

Informacje | edytuj kod

Najbardziej znani piłkarze | edytuj kod

Kibice | edytuj kod

Największym miejscowym rywalem klubu Vila Nova jest klub Goiás EC, z którym trwa ciągły spór o to, który z tych klubów posiada więcej kibiców w stanie Goiás. Patrząc obiektywnie Vila Nova ma najwięcej kibiców w mieście Goiânia, podczas gdy Goiás ma najwięcej kibiców w stanie Goiás. Liczba kibiców klubu Vila Nova szacowana jest na 350000, co jest bardzo dużo jak na drugą ligę brazylijską.

Drużyna gra w czerwonych koszulach, spodenkach i skarpetach. Przydomek klubu – Tygrys.

Stadion | edytuj kod

Swoje mecze domowe klub rozgrywa na stadionie Estádio Onésio Brasileiro Alvarenga mogącym pomieścić 8000 widzów oraz na Estadio Serra Dourada o pojemności 60000 widzów.

Ciekawostki | edytuj kod

Vila Nova jest pierwszym klubem ze stanu Goiás który wystąpił w międzynarodowych rozgrywkach – w roku 1999 klub został wyeliminowany w pierwszej rundzie Copa CONMEBOL.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Vila Nova Goiânia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy