Virgilijus Noreika


Virgilijus Noreika w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virgilijus Noreika (ur. 22 września 1935 w Szawlach, zm. 3 marca 2018 w Wilnie[1]) – litewski śpiewak operowy (tenor).

Życiorys | edytuj kod

Noreika urodził się w Szawlach i ukończył z wyróżnieniem Państwowe Konserwatorium Litewskie w 1958 roku. Rok wcześniej, będąc jeszcze studentem, został zaangażowany jako performer w Narodowym Teatrze Opery i Baletu na Litwie. W 1959 roku Noreika zaśpiewał partię Alfreda Germonta w Traviacie Verdiego, jedną z ulubionych i najczęściej wykonywanych ról Noreiki. W 1965 roku kontynuował karierę w La Scali w Mediolanie. Tam opanował sześć nowych ról, a także śpiewał rolę Pinkertona z Madame Butterfly Pucciniego w słynnej Operze.

Twórcza biografia Noreiki obejmuje ponad 40 operowych ról: Cavaradossi z Tosca Pucciniego, Faust z Fausta Gounoda, Rudolfo z La bohème Pucciniego, Otello z Otello Verdiego, i wiele innych. Noreika występował w Moskwie w Teatrze Bolszoj, w Buenos Aires w Teatro Colón, w Paryżu w Opéra National de Paris i wielu innych słynnych operach. Noreika śpiewał w ponad 30 zagranicznych teatrach, uczestniczył w ponad 1000 spektaklach, dając około 600 koncertów solowych, nagrał 20 płyt fonograficznych i płyty CD. W 1997 roku obchodził 40-lecie pracy jako operowy tenor i otrzymał nagrodę Kipras Award. Noreika był profesorem w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru.

W 2015 roku został odznaczony Medalem Puszkina w Rosji[2].

Zmarł 3 marca 2018 roku w Wilnie.

Aby uhonorować jego osiągnięcia, w 2018 roku odbędzie się Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Virgilijusza Noreiki dla Śpiewaków. Konkurs będzie się odbywał co cztery lata w okolicach daty urodzenia Noreiki.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mirė vienas garsiausių Lietuvos operos solistų, Lietuvos nacionalinės ir kultūrinės meno premijos laureatas Virgilijus Noreika, šeštadienį pranešė LRT televizija. Jam ėjo 83-eti (lit.). delfi.lt. [dostęp 2018-03-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-03-04)].
  2. Указ Президента Российской Федерации от 28.07.2015 № 385 „О награждении государственными наградами Российской Федерации” (ros.). publication.pravo.gov.ru. [dostęp 2018-03-04].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Virgilijus Noreika" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy