Virsliga


Virslīga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Virsliga) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virslīga – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich na Łotwie, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i od samego początku zarządzana przez Łotewski Związek Piłki Nożnej (LFF). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 8 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Łotwy, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do 1. līgi (II ligi łotewskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Łotwy w piłce nożnej rozgrywane są od 1992 roku, po rozpadzie ZSRR. Wcześniej od 1921 roku organizowane mistrzostwa Łotwy każdego roku, z wyjątkiem sezonu 1940/1941 z powodu okupacji radzieckiej. Po wkroczeniu wojsk niemieckich dwa sezony odbyły się podczas II wojny światowej. W okresie od 1945 do 1991 rozgrywane mistrzostwa Łotewskiej SRR, a najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. Po odzyskaniu niepodległości w 1992 wystartowały rozgrywki Virslīgi[1]. W latach 1992-2004 mistrzostwo kraju, 14 razy z rzędu, zdobył zespół Skonto Ryga, w 2005 roku jego hegemonia została przerwana przez Liepājas Metalurgs.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający podział rozgrywek na 4 koła obowiązuje od sezonu 2017.

Rozgrywki składają się z 28 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2015 w lidze występuje 8 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 8 do 12. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1992 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Łotwy w piłce nożnej. Mistrz Łotwy kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Łotwy startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do 1. līgi. Przedostatnia drużyna w tablicy walczy w barażach play-off z drugą drużyną 1. līgi o utrzymanie w najwyższej lidze.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2021 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Łotwy w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Łotwy zostało do tej pory zdobyte przez 11 różnych drużyn. 6 z nich zostało mistrzami od wprowadzenia obecnych zasad rozgrywek od sezonu 1992.

Stan na grudzień 2019.

RFK Ryga, ASK Ryga, Kaiserwald Ryga, Riga FCOlimpija Lipawa, Liepājas MetalurgsFK LiepājaFK VentspilsSpartaks JurmałaDaugava DyneburgSkonto Ryga Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Łotwy

Przypisy | edytuj kod

  1. Latvia 1992 – RSSSF.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Virsliga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy