Virsliga


Virslīga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Virsliga) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Virslīga – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich na Łotwie, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i od samego początku zarządzana przez Łotewski Związek Piłki Nożnej (LFF). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 8 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Łotwy, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do 1. līgi (II ligi łotewskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Łotwy w piłce nożnej rozgrywane są od 1992 roku, po rozpadzie ZSRR. Wcześniej od 1921 roku organizowane mistrzostwa Łotwy każdego roku, z wyjątkiem sezonu 1940/1941 z powodu okupacji radzieckiej. Po wkroczeniu wojsk niemieckich dwa sezony odbyły się podczas II wojny światowej. W okresie od 1945 do 1991 rozgrywane mistrzostwa Łotewskiej SRR, a najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. Po odzyskaniu niepodległości w 1992 wystartowały rozgrywki Virslīgi[1]. W latach 1992-2004 mistrzostwo kraju, 14 razy z rzędu, zdobył zespół Skonto Ryga, w 2005 roku jego hegemonia została przerwana przez Liepājas Metalurgs.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający podział rozgrywek na 4 koła obowiązuje od sezonu 2017.

Rozgrywki składają się z 28 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2015 w lidze występuje 8 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 8 do 12. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1992 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Łotwy w piłce nożnej. Mistrz Łotwy kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Łotwy startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do 1. līgi. Przedostatnia drużyna w tablicy walczy w barażach play-off z drugą drużyną 1. līgi o utrzymanie w najwyższej lidze.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2019 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Łotwy w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Łotwy zostało do tej pory zdobyte przez 10 różnych drużyn. 6 z nich zostało mistrzami od wprowadzenia obecnych zasad rozgrywek od sezonu 1992.

Stan na grudzień 2018.

Przypisy | edytuj kod

  1. Latvia 1992 – RSSSF.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Virsliga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy