Vladimír Tatarka


Vladimír Tatarka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Vladimír Tatarka (po prawej)

Vladimír Tatarka (ur. 13 lutego 1945 r. w Bańskiej Bystrzycy, zm. 17 sierpnia 2001 r. w Tatrach[1]) – słowacki taternik, alpinista, przewodnik tatrzański, ratownik górski i narciarz wysokogórski.

Vladimír Tatarka zaczął uprawiać taternictwo w 1961 roku, wspinał się także w Alpach, na Kaukazie, w Hindukuszu, w Pamirze i w Himalajach. Od 1975 roku był ratownikiem Pogotowia Górskiego, w 1979 roku otrzymał uprawnienia przewodnika tatrzańskiego. Tatarka był autorem wielu trudnych tatrzańskich zjazdów narciarskich, m.in. północno-wschodnią ścianą Sławkowskiego Szczytu do Doliny Staroleśnej. W dniach 26–28 kwietnia 1986 roku dokonał samotnej wycieczki narciarskiej, której punktem wypadowym był Zielony Staw Kieżmarski. Podczas tego wyczynu odwiedził na nartach szereg tatrzańskich dolin i trawersował kilkanaście tatrzańskich ścian. Wiele odcinków pokonanej przez niego trasy to pierwsze przejścia narciarskie.

Tatarka zginął 17 sierpnia 2001 roku podczas wspinaczki z własną córką na zachodnim filarze Ganku.

Przypisy | edytuj kod

  1. Informacja o śmierci

Bibliografia | edytuj kod

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Na podstawie artykułu: "Vladimír Tatarka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy