Vlasta Štáflová


Vlasta Štáflová w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablica upamiętniająca małżeństwo Štáflów na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą

Vlasta Štáflová, z domu Košková (ur. 1 kwietnia 1907 r. w Petrovicach - zm. 14 lutego 1945 r. w Pradze) – czeska taterniczka, publicystka, powieściopisarka i żona innego taternika, Otakara Štáfla.

W Tatrach wspinała się od końca lat 20., często z mężem. Należała do samodzielnych taterniczek. Od 1 kwietnia 1929 r. prowadziła wraz z mężem schronisko nad Popradzkim Stawem. Wraz z mężem należała do inicjatorów utworzenia symbolicznego cmentarza tatrzańskiego u stóp Osterwy.

Wspomnienia tatrzańskich wycieczek i umiłowanie tych gór opisała w kilku powieściach, mających za tło Tatry.

Zginęła wraz z mężem 14 lutego 1945 roku, kiedy jedna z ostatnich alianckich bomb, zrzucanych na Pragę, trafiła w atelier malarskie Otakara na Mánesovej ulicy na praskich Vinohradach. Od 1947 r. upamiętnia ich tablica na cmentarzu pod Osterwą.

Vlasta Štáflová została upamiętniona w jednym z wariantów słowackiego nazewnictwa Basztowej IgłyVeža Vlasty.

Ważniejsze tatrzańskie osiągnięcia wspinaczkowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bohuš Ivan: Rozprávanie o tatranských štítoch XVI. Ihly Tatier, w: "Krásy Slovenska" R. LVI, nr 5/79, s. 198-201

Bibliografia | edytuj kod

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Vlasta Štáflová" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy