Vocaloid w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaVocaloid (jap. ボーカロイド Bōkaroido) – syntezator śpiewu stworzony przez firmę Yamaha. Pozwala użytkownikowi na tworzenie przebiegów śpiewu przez wpisywanie tekstu, który ma zostać zaśpiewany, oraz melodii.
Spis treści
- 1 Opis
- 2 Wersje Vocaloida
- 3 UTAUloid
- 4 Macne Ke
- 5 Character Vocal Series
- 6 Gackpoid i Megpoid
- 7 AH Software
- 8 Przypisy
- 9 Linki zewnętrzne
Opis | edytuj kod
Vocaloid to program przeznaczony na komputery osobiste. W nowatorski sposób zostały w nim połączone technologie syntezy mowy oraz syntezy dźwięku. Oferowany jest w wielu wersjach, różniących się barwą głosu oraz językiem. Doczekał się pięciu generacji, nazwanych kolejno „VOCALOID”, „VOCALOID 2”, „VOCALOID 3”, „VOCALOID 4” oraz „VOCALOID 5”.
Wersje Vocaloida | edytuj kod
Vocaloid – pierwsza generacja | edytuj kod
Vocaloid 2 – druga generacja | edytuj kod
Vocaloid 3 – trzecia generacja | edytuj kod
Vocaloid 4 – czwarta generacja | edytuj kod
- Miku Append – głos żeński, język japoński (dark, soft, sweet, light, vivid, solid)
- Kagamine Append – głos żeński (Rin – warm, sweet, power), język japoński. Głos męski (Len – power, cold, serious), język japoński.
- Kaito Append (Power, Whisper) – Głos męski, j.japoński.
- Meiko Append (Power, Dark, Whisper) – Głos żeński, j. japoński .
- Gumi Extend (Sweet, Power, Adult, Whisper) – Głos żeński, j. japoński.
- Gakupo Extend (Power, Whisper, Native) – Głos męski, j.japoński.
UTAUloid | edytuj kod
Oprócz komercyjnego Vocaloida istnieje także jego darmowy odpowiednik o nazwie UTAUloid (powszechnie nazywany UTAU). Posiada on inne banki brzmień oraz umożliwia tworzenie nowych brzmień przez użytkowników. Nie jest to produkt firmy Yamaha i nie jest z nią powiązany.
- Defoko/Utane Uta (głos bazowy) – głos żeński, język japoński
- Momone Momo – głos żeński, język japoński
- Amane Luna – głos żeński, język japoński
- Nana Haruka – głos żeński, język japoński
- Mako Nagone – głos żeński, język japoński
- Soune Taya – głos żeński i męski, język japoński
- Chii Feirune – głos żeński, język japoński
- Aido Feirune – głos męski, język angielski, japoński. Posiada wersje Append.
- Zuii Takoe – głos żeński, wielojęzyczny utau.
- Hoshine Stella – głos żeński, języki: japoński, angielski, hiszpański
- Mitani Nana – głos żeński, język japoński
- Mizuki Lena – głos żeński, język japoński
- Chii Tomero
- Imouto Defo
- Otsu Hibikine
- Kurane Zanda
- Feliks – głos męski, język japoński
- Kasane Teto – głos żeński, język japoński
- Kasane Ted (męska wersja Teto Kasane) – głos męski, język japoński
- Yokune Ruko – głos żeński i męski, język japoński
- Namine Ritsu – głos męski (głos pochodzący od kobiety), język japoński
- Rook – głos męski, język japoński
- Miko Ooka – głos żeński, język japoński
- Sukone Tei – głos żeński, język japoński
- Oniko Hinomoto – głos żeński, język japoński
Utau może być nieskończenie wiele ponieważ tworzą je zwykli użytkownicy.
Macne Ke | edytuj kod
Oprogramowanie bazowane na Vocaloidzie przeznaczone na komputery Apple. Rozszerzenie dźwiękowe VoiceBanku jest w formacie AIFF. Głosy są utworzone na podstawie znanych piosenkarzy i seiyū. Ceny VoiceBanków są w granicach 980¥ do 2,980¥. Wykupuje się je na ACT2. Dwie pierwsze wersje oprogramowania nie obsługują Apple Loops, natomiast pozostałe tak. VoiceBanki można odtworzyć też w UTAU (jeśli do folderu z VB dodamy specjalnie utworzone pliki .FRQ).
- Macne Nana – głos żeński, język japoński
- Macne Petit – głos żeński, język japoński
- Macne Coco (Black & White) – głosy żeńskie, język japoński
- Macne Papa – głos męski, język japoński
- Macne Sasayaki Nana – głos żeński, język japoński
Character Vocal Series | edytuj kod
Jest to seria programów Vocaloid 2, składająca się z trzech pozycji – Miku Hatsune, Rin/Len Kagamine oraz Luka Megurine. Każdemu z tych głosów dana została reprezentująca go postać w stylu anime, a także specyfikacje takie jak wiek, wzrost, waga i styl muzyki, który jakoby „preferują”, a do którego najbardziej się nadają. Barwy głosu tej serii Vocaloidów zostały zaprogramowane przez firmę Crypton Future Media, współpracującą z Yamahą.
Miku Hatsune | edytuj kod
Główny artykuł: Hatsune Miku.Miku Hatsune (jap. 初音 ミク Hatsune Miku) to pierwsza wersja drugiej generacji programu Vocaloid, a zarazem pierwsza postać z serii Character Vocal Series. Swobodne tłumaczenie jej imienia i nazwiska brzmi „pierwszy dźwięk przyszłości”. Oprogramowanie to jest przystosowanie głównie do tworzenia muzyki J-pop, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć go do tworzenia innych gatunków muzycznych. Japoński serwis Nico Nico Douga, w ramach reklamy tej wersji Vocaloida, spopularyzował postać Miku poprzez filmiki z jej udziałem (głównie w formie animacji 2D oraz 3D), w których tle rozbrzmiewał głos Vocaloida Miku do melodii znanych piosenek. Sporą popularność zdobył filmik przedstawiający Miku trzymającą w ręku dymkę – rodzaj cebuli, często błędnie uznawanej za por – śpiewając przy tym utwór Ievan Polkka. Postać Miku zdobyła popularność na tyle dużą, że powstała manga (Hatsune Mix), a także gry z nią w roli głównej (13-sai no Hello Work DS oraz Hatsune Miku: Project Diva).
Miku wystąpiła 22 sierpnia 2009 na koncercie Animelo Summer Live 2009 ReBridge w Japonii. Została przedstawiona na wielkim ekranie na scenie, znajdującym się za muzykami grającymi akompaniament. Dostępne jest rozszerzenie o nazwie Miku Append, które dodaje sześć nowych barw głosu, co pozwala na większą ekspresję.
Rin/Len Kagamine | edytuj kod
Główny artykuł: Kagamine Rin i Len.Rin Kagamine oraz Len Kagamine (jap. 鏡音 リン・レン Kagamine Rin/Ren) – druga wersja programu Vocaloid 2, zawierająca głosy dwóch postaci – Rin (dziewczyna) oraz Len (chłopak). Wbrew popularnej opinii nie są oni rodzeństwem, lecz lustrzanymi odbiciami. Ich nazwisko, Kagamine, oznacza po japońsku „lustrzany dźwięk”, zaś ich imiona to gra słów i oznacza kierunki – lewy i prawy. Odwołując się do oficjalnego blogu, paczka zawiera dwa zestawy głosów: jeden dla Rin, a drugi dla Lena, obydwa zapewnione przez aktorkę głosową Asami Shimodę. Pomimo że oprogramowanie zawiera głosy dwóch postaci, kosztuje tyle samo co Miku Hatsune. Odegrali jedynie małe role w anime (Zoku) Sayonara Zetsubou Sensei, gdzie ich dwoje, Miku, Kaito i Meiko (oraz różni inni ludzie i postacie) próbują stać się głosem Meru Otonashi. 12 czerwca 2008 roku Crypton ogłosił, że ulepszona edycja, nazwana „act2”, pojawi się w lipcu 2008. Użytkownicy, którzy zakupili starą wersję otrzymają dysk rozszerzający bez opłaty. 18 lipca 2008 na oficjalnym blogu firmy pojawiły się beta demonstracyjne utwory z użyciem nowej wersji. Dysk rozszerzający to zupełnie inne oprogramowanie i nie ma wpływu na oryginalną instalację Kagamine Rin/Lena, dając użytkownikowi opcję wybrania, czy chce używać starej czy nowej wersji oddzielnie, czy też ich kombinacji. Dostępne jest rozszerzenie o nazwie Append, które pozwala na większą kompresje głosu.
Luka Megurine | edytuj kod
Luka Megurine (jap. 巡音 ルカ Megurine Ruka) to trzeci Vocaloid z serii Character Vocal Series. Jej nazwisko to kombinacja Meguri (巡 – jap. krążyć) oraz Ne (音 – jap. dźwięk). Oprogramowanie pojawiło się w sprzedaży dnia 30 Stycznia 2009. Głos w nim zawarty przypomina głos 20-letniej dziewczyny, pozwala tworzyć piosenki zarówno w języku japońskim, jak i angielskim. Jej wygląd został zaprojektowany przez artystę mangowego Kei Garou, tego samego, który zrobiłł projekty Miku, Rin i Lena. Postać, która ją ilustruje, w przeciwieństwie do pozostałych maskotek serii, nie jest ubrana w szkolny strój. Jest strojem jest nieco bardziej współczesny Cheongsam.
Gackpoid i Megpoid | edytuj kod
Oprócz serii Character Vocal Series istnieją również dwie osobne edycje Vocaloid ilustrowane postaciami w stylu anime. Różnią się one jednak tym, że ich głosy są wzorowane na słynnych japońskich artystach. Przeniesienia głosu artystów do oprogramowania Vocaloid podjęła się firma Internet Co.
- Gakupo Kamui, znany jako Gackpoid – jego głos jest wzorowany na głosie japońskiego wokalisty Gackta. Ukazany jako długowłosy samuraj ubrany w klasyczny samurajski strój. Jego postać przypomina Alto Saotome z anime Macross Frontier.
- GUMI, znana jako Megpoid – jej głos jest wzorowany na głosie japońskiej wokalistki Megumi Nakajimy. Postać, która ją ilustruje, jest podobna do Ranki Lee z anime Macross Frontier, której głosu udzielała właśnie Nakajima.
AH Software | edytuj kod
Firma ta stworzyła trzy wersje Vocaloida zilustrowane postaciami w stylu anime, podobnie jak seria Character Vocal Series oraz postacie firmy Internet Co.
- SF-A2 Miki – głosu tej wersji użyczyła Miki Furukawa, członkini zespołu Supercar. Jej postać to młoda, czerwonowłosa dziewczyna, mająca na rękach i nogach wzory przypominające połączenia części ciała robota, przez co można wnioskować, iż jest robotem lub istotą z innej planety.
- Yuki Kaai – jej głos stworzony został z materiału zawierającego głosy dzieci ze szkoły podstawowej. Ukazana jako 9-letnia dziewczynka.
- Kiyoteru Hiyama – jego głos dopracowano w partiach sopranowych, dzięki czemu brzmi naturalnie w wysokich partiach brzmienia. Ukazany jako nauczyciel.
- Nekomura Iroha – ukazana jako różowowłosa dziewczyna w kasku z głośnikami zamiast rąk.
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Vocaloid Leon (ang.). Zero-G. [dostęp 2011-10-29].
- ↑ Vocaloid Lola (ang.). Zero-G. [dostęp 2011-10-29].
- ↑ Vocaloid Miriam (ang.). Zero-G. [dostęp 2011-10-29].
- ↑ Vocaloid Meiko (jap.). Crypton. [dostęp 2011-10-29].
- ↑ Vocaloid Kaito (jap.). Crypton. [dostęp 2011-10-29].
- ↑ Vocaloid 2 – Sweet Ann (ang.). kvraudio.com. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Hatsune Miku (jap.). Crypton. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Kagamine Rin/Len Act 1 (jap.). Crypton. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Prima (ang.). Zero-G. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Kagamine Rin i Len Act 2 (jap.). Zero-G. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Kamui Gakupo (jap.). Internet Co., Ltd.. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Megurine Luka (jap.). Crypton. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Gumi (jap.). Internet Co., Ltd.. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Sonika (ang.). Zero-G. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Sonika (ang.). [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – SF-A2 Miki (jap.). AH Software. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Kaai Yuki (jap.). AH Software. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Hiyama Kiyoteru (jap.). AH Software. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Big Al (ang.). kvraudio.com. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Hatsune Miku Append (jap.). Crypton. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Tonio (ang.). Zero-G. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Tonio (ang.). Zero-G. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Lily (jap.). Internet Co,. Ltd.. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Gachapoid (jap.). Internet Co., Ltd.. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Nekomura Iroha (jap.). AH Software. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Utatane Piko (ang.). Vocaloidism. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Vocaloid 2 – Kagamine Rin i Len Append (jap.). Crypton. [dostęp 2011-10-30].
- ↑ Korean, Convenience Store Vocaloid Characters Unveiled (ang.). ANN. [dostęp 2011-10-31].
- ↑ Vocaloiid 3 – Mew (jap.). vocaloid.com. [dostęp 2011-11-01].
- ↑ Vocaloiid 3 – VY1V3 (jap.). vocaloid.com. [dostęp 2011-11-01].
- ↑ Eri Kitamura, Lia Turned Into Vocaloid Idol Characters (ang.). ANN. [dostęp 2011-10-31].
- ↑ a b Vocaloid 3 Characters Profile – Clara (ang.). ANN. [dostęp 2011-10-31].
- ↑ Vocaloid 3 Characters Profile – Bruno (ang.). ANN. [dostęp 2011-10-31].
- ↑ Vocaloid 3 Characters Profile – IA (ang.). ANN. [dostęp 2011-10-31].
- ↑ INTERNET working on V3 revamp of V2 GUMI (ang.). vocaloidism.com. [dostęp 2012-03-09].
- ↑ a b Aoki Lapis and Megpoid Native release dates announced (ang.). vocaloidism.com. [dostęp 2012-03-09].
- ↑ Vocaloid 3 Aoki Lapis (ang.). vocaloidism.com. [dostęp 2011-10-31].
- ↑ 2nd Project – VOCALOID3 i-style Project (ang.). ANN. [dostęp 2012-05-24].
- ↑ Akikoroid-chan (ang.). kawaiikakkoiisugoi.com. [dostęp 2011-10-31].
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- Oficjalna strona syntezatora (jap.)
- Oficjalna strona Vocaloid 2 (jap.)
- Vocaloid Wiki (pol.)