Voula Patoulidou


Wula Patulidu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Voula Patoulidou) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paraskiewi Patulidu, znana bardziej jako Wula Patulidu (ur. 29 marca 1965) – grecka lekkoatletka, płotkarka i skoczkini w dal, mistrzyni olimpijska.

Patulidu zdobyła niespodziewanie złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992. Już sam awans Greczynki uznano za duży sukces po tym, jak kolejno ustanawiała rekordy życiowe w ćwierćfinale - 12,96 sek i w półfinale - 12,88 sek. Była pierwszą reprezentantką Grecji w biegach, której udało się dojść do finału olimpijskiego.

Podczas biegu finałowego faworyzowana Amerykanka Gail Devers potknęła się na ostatnim płotku. Patulidu wykorzystała tę sytuację i wykonała rzut na finiszu. Za linią mety Greczynka ciągle nie była świadoma swojego zwycięstwa i to w rewelacyjnym czasie 12,64 sek (ciągle rekord Grecji). Tuż za nią uplasowały się Amerykanka LaVonna Martin i Bułgarka Jordanka Donkowa. Devers była dopiero piąta. Patulidu odniosła historyczny sukces, była bowiem pierwszą Greczynką, która zdobyła złoty medal Igrzysk Olimpijskich. Jej medal był pierwszym z wielu sukcesów greckich sportowców na kolejnych Igrzyskach, których ukoronowaniem były zwycięstwa na Igrzyskach w Atenach w 2004.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie razem z Evanderem Holyfieldem niosła znicz olimpijski. Tego zaszczytu dostąpiła również podczas Igrzysk Olimpijskich w Athenach.

Po zawodach olimpijskich w 1992 Patulidu postanowiła skoncentrować się na drugiej swojej konkurencji - skoku w dal. Jej najlepszy wynik w tej konkurencji to 6,71 m. Na Igrzyskach w Atlancie w 1996 zajęła 10. miejsce. Startowała również na Igrzyskach w 2000 (skok w dal) i w 2004 (sztafeta 4 x 100 m), ale bez większych sukcesów.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Voula Patoulidou" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy