Wąwóz Żarski


Wąwóz Żarski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wąwóz Żarski Grupa skał z jaskiniami

Wąwóz Żarskiparów w Dolinie Racławki na Wyżynie Olkuskiej (część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej). Znajduje się w obrębie rezerwatu przyrody Dolina Racławki, na północny wschód od wsi Dubie i na zachód od centrum wsi Żary. Usytuowany jest pomiędzy wzgórzami Widoma (na południu) i Stara Cisowa (na północy). Jest to porośnięty bukami głęboki jar o długości około 400 metrów, przebiegający wzdłuż osi północ-południe w Lesie Pisarskim. Dnem jaru płynie nikły strumyk[1][2][3].

Na wschodnim skłonie doliny znajduje się pas skałek wapiennych, a w nim kilka jaskiń i schronisk: Jaskinia Żarska, Jaskinia Żarska Górna, Schronisko Żarskie Pierwsze, Schronisko Żarskie Drugie, Schronisko Żarskie Trzecie, Schronisko Żarskie Czwarte i Schronisko Żarskie Małe. Nad dnem wąwozu znajduje się Jaskinia bez Nazwy[4].

Przez blisko 100 lat, jeśli nie liczyć krótkiego okresu formalnie niepodległej Rzeczypospolitej Krakowskiej, przebiegała tędy „granica dwóch cesarzy” – austriackiego i rosyjskiego. Przez cały okres międzywojenny „granica dwóch cesarzy” była granicą województwa krakowskiego i kieleckiego, jeszcze do dzisiaj tędy przebiega podział obszarów diecezji krakowskiej i kieleckiej, do 1975 powiatu chrzanowskiego i olkuskiego, a obecnie gminy Krzeszowice i gminy Jerzmanowice-Przeginia[5].

Wąwozem Żarskim prowadzi geologiczna ścieżka dydaktyczna.

Szlak turystyczny | edytuj kod

żółta, geologiczna ścieżka dydaktyczna w postaci zamkniętej pętli. Od parkingu w Dubiu Wąwozem Żarskim do Doliny Szklarki i z powrotem (inną trasą). 8 przystanków.

Przypisy | edytuj kod

  1. 05-M. Wojenka, J. Wilczyński, D. Sobieraj Badania archeologiczne w Jaskini Żarskiej w Żarach, gm. Krzeszowice, pow. Kraków w 2011 roku.pdf. Ojcowski Park Narodowy.
  2. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie i Staw Żarski. Zachodnia Małopolska.
  3. Gmina Zabierzów wyd. III, 2013, wyd. Compass, ​ISBN 978-83-7605-372-1
  4. Jaskinie Jury [dostęp 2019-03-21] .
  5. Julian Zinkow: Krzeszowice i okolice. Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1988, s. 65.
Na podstawie artykułu: "Wąwóz Żarski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy