Wąwóz Smardzowicki


Wąwóz Smardzowicki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Skała Podwójna w Wąwozie Smardzowickim

Wąwóz Smardzowickiwąwóz w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w lewym zboczu Doliny Prądnika[1]. Zaczyna się poza granicami parku jako depresja na bezleśnej, pokrytej polami uprawnymi wierzchowinie miejscowości Smardzowice, a następnie, już w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego jako wąwóz przecina zbudowane z wapieni i porośnięte lasem zbocze doliny Prądnika[1]. W pobliżu jego wylotu przy drodze prowadzącej Doliną Prądnika znajdują się ławki dla turystów i słupek z tabliczkami szlaków turystycznych oraz bar Okienko.

Wąwóz jest suchy. Woda spływa jego dnem tylko po większych opadach. W skalistym dnie wąwozu znajduje się kilka progów [2]. W orograficznie prawych zboczach jest kilka wybitnych skał. W górnej części wąwozu jest to Lusikowa, niżej Podwójna i Skała Puchacza z Jaskinią Puchacza. Wylot wąwozu po orograficznie prawej stronie obramowują Skały Kawalerskie[1]. Z dna Wąwozu Smardzowickiego jest widoczny wylot Jaskini Borsuczej[2].

Wąwóz przecina znakowany szlak turystyki pieszej. Dnem wąwozu obok skały Podwójnej i Lusikowej prowadzi nieznakowana ścieżka do Smardzowic[2].

Szlak turystyki pieszej | edytuj kod

wejście obok skały Słupek, przez wąwóz Wawrzonowy Dół, wypłaszczenie Skały Krukowskiego, Jaskinię Ciemną, powyżej skały Rękawica, przez punkty widokowe na górze Koronnej i skałę Wapiennik, przez Wąwóz Smardzowicki, obok Podwójnej i Skały Puchacza do dna Doliny Prądnika przy wylocie Wąwozu Smardzowickiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Ojcowski Park Narodowy. Mapa 1:20 000. Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/2006. ISBN 83-87873-42-X.
  2. a b c Józef Partyka: Ojcowski Park Narodowy: przewodnik turystyczny. Warszawa: Sport i Turystyka Muza SA, 2006. ISBN 83-7319-963-2.
Na podstawie artykułu: "Wąwóz Smardzowicki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy