Wąwelno


Na mapach: 53°19′14″N 17°40′18″E/53,320556 17,671667

Wąwelno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wąwelnowieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Sośno.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 529 mieszkańców[1]. Jest drugą co do wielkości miejscowością gminy Sośno.

Wąwelno jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Marii Magdaleny.

Spis treści

Kościół | edytuj kod

Późnobarokowy kościół pw. śś. Filipa, Jakuba i Marii Magdaleny pochodzi z 1758 r., w latach 1963-1965 został gruntownie odnowiony. Fundatorem kościoła był skarbnik wschowski Stanisław Wałdowski ze Słupi, a jego budowniczym Dawid Fecel z Chojnic.

Rokokowy wystrój wnętrza pochodzi z okresu budowy kościoła. Sklepienie prezbiterium i sufitu nawy głównej pokryte jest dekoracją stiukową, składającą się z plafonów o oryginalnym wykroju. Murowany chór wsparty jest na trzech arkadach.

Pałac | edytuj kod

W Wąwelnie znajduje się neoklasycystyczny pałac z 1892 r. Zbudowano go na miejscu wcześniejszego dworu dla Adolfa Frenzla, właściciela majątku w latach 1875-1897. Na elewacji budynku zachowała się w znacznym stopniu bogata dekoracja architektoniczna.

W latach międzywojennych pałac i majątek były własnością Kazimierza Morawskiego – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po 1945 r. został przejęty przez skarb państwa, a w 1960 r. przekazany PGR-owi Wąwelno na mieszkania pracownicze i pomieszczenia biurowe. Po likwidacji PGR został przejęty przez jego następcę – zakład rolny Farmer. Obecnie pozostaje w gestii Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Użytkowane jest nadal jedno mieszkanie i pomieszczenie biurowe.

Pałac jest oddzielony od folwarku pasem zieleni i ogrodzeniem. Od wschodu przylega do niego zaniedbany park krajobrazowy z licznymi okazami starodrzewia. Część zabudowań gospodarczych została wykupiona przez posła Wojciecha Mojzesowicza, pozostałe wraz z gorzelnią ulegają postępującej dewastacji.

Bibliografia | edytuj kod

  • Leszek Skaza, Pałace i dwory w gminie Sośno, wyd. Sępólno Kr. 2001
  • Maciej Obremski, Dokumentacja historyczno-konserwatorska pałacu w Wąwelnie, WUOZ Bydgoszcz

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.

Zobacz też | edytuj kod

Wąwelno (wzgórze)

Na podstawie artykułu: "Wąwelno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy