Węglan wapnia


Węglan wapnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Węglan wapnia (E170) – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu węglowego i wapnia.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Węglan wapnia jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie, stanowiąc podstawowy składnik wielu minerałów (np. kalcytu i aragonitu)[4], a także niektórych skał (dolomitu, kredy i koralu[5]).

Właściwości | edytuj kod

Pod wpływem wysokiej temperatury rozkłada się na tlenek wapnia i dwutlenek węgla[4]:

C a C O 3 t e m p . C a O + C O 2 {\displaystyle \mathrm {CaCO_{3}{\xrightarrow {temp.}}CaO+CO_{2}} }

Zastosowanie | edytuj kod

Budownictwo | edytuj kod

Używany jako materiał budowlany. W postaci wapienia stosowany jako kamień budowlany, zaś w formie sproszkowanych skał wapiennych jako surowiec do produkcji wapna palonego[4]. Bardzo drobno zmielony może być także wykorzystywany jako biały barwnik – w postaci farby wodnej (tzw. biel wiedeńska).

Przemysł spożywczy | edytuj kod

Jest chemicznym dodatkiem do żywności, oznaczonym jako E170. Używany jako utwardzacz, a także biały barwnik spożywczy w produktach takich jak: pieczywo, herbatniki, wyroby cukiernicze, lody, cukierki oraz konserwowe owoce i warzywa. Choć w niewielkich ilościach jest uznawany za nieszkodliwy, to jego nadmiar może powodować bóle brzucha oraz zaparcia[5].

Medycyna | edytuj kod

Jest jedną z najczęściej spotykanych w suplementach diety form dostarczania wapnia do organizmu, którego przyswajalność w takiej formie szacuje się średnio na poziomie ok. 30%[6]. Stosowany pomocniczo w leczeniu zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego ze względu na działanie zobojętniające wobec kwasu solnego[7]:

2 H C l + C a C O 3 H 2 O + C a C l 2 + C O 2 {\displaystyle \mathrm {2HCl+CaCO_{3}\rightarrow H_{2}O+CaCl_{2}+CO_{2}\uparrow } }

Inne zastosowania | edytuj kod

Węglan wapnia można znaleźć również w kosmetykach (np. w pudrze do twarzy), a także w wybielaczach, tabletkach z witaminami oraz w papierosach[5]. W technologii oczyszczania wody wykorzystywany do wzrostu zasadowości oraz związania agresywnego dwutlenku węgla. Stopień zasadowości bywa podawany jako [g CaCO3/m³], im więcej gramów CaCO3 na jednostkę objętości, tym wyższa zasadowość.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Farmakopea Polska VI, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2002, s. 1176, ISBN 83-88157-18-3 .
  2. Węglan wapnia (ZVG: 1650) (ang. • niem.) w bazie GESTIS, Institut für Arbeitsschutz der Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung (IFA).
  3. Węglan wapnia (nr C6763) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA).
  4. a b c Encyklopedia popularna, Tom IV. Wyd. II. Warszawa: PWN, 1987. ISBN 83-01-00000-7.
  5. a b c Bill Statham: E213: Tabele dodatków i składników chemicznych. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2006. ISBN 978-83-7243-529-3.
  6. Wapń (węglan wapnia) (opis profesjonalny). Medycyna Praktyczna. [dostęp 21.02.2021].
  7. Wapniowa gaśnica. Solgar.pl. [dostęp 21.02.2021].

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (związek chemiczny):
Na podstawie artykułu: "Węglan wapnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy