Węgry (województwo opolskie)


Na mapach: 50°44′35″N 18°01′08″E/50,743056 18,018889

Węgry (województwo opolskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Remiza OSP Węgry oraz pomnik upamiętniający obchody 700-lecia wioski.

Węgry (dodatkowa nazwa w j. niem. Wengern) – wieś położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Turawa[2].

Wieś leży nad Małą Panwią, w pobliżu drogi krajowej nr 45, sąsiaduje z wioską Osowiec.

Nazwa "Węgry" wiązana jest z węgierskimi osadnikami, którzy mieli zasiedlić tę okolicę podczas przejścia wojsk Stefana Batorego. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi jednak z roku 1295.

Obecny most przez Małą Panew zbudowano w 1903 r. po tym, jak poprzedni most został zerwany przez powódź.

W 1811 r. mieszkańcy czynili starania o pozyskanie z Opola drewnianego kościoła św. Barbary. Ubiegli ich jednak gospodarze z sąsiednich Kolanowic i kościół św. Barbary jest obecnie filią węgierskiej parafii. Parafia, obejmująca: Węgry, Kolanowice i Osowiec z przysiółkiem Trzęsina, została utworzona w 1925 r. poprzez wyłączenie z parafii Kotórz Wielki.

Podczas II wojny światowej Węgry nie były terenem walk, ale podczas wkraczania wojsk radzieckich i późniejszych rabunków wiele budynków spłonęło, a niektórzy mieszkańcy stracili życie, niejednokrotnie w wyniku zemsty pracujących tutaj przymusowo mieszkańców terenów okupowanych. Wojsko niemieckie planowało wysadzenie mostu na Małej Panwi, jednak nie doszło do tego, ponieważ oddziały radzieckie weszły do wsi, przekraczając wcześniej rzekę w innym punkcie.

Pod koniec lat 80., w związku ze zwiększeniem się ruchu samochodowego, postanowiono zbudować obwodnicę Węgier i Osowca pozwalającą na ominięcie zwartej zabudowy, kilku ostrych zakrętów oraz wąskiego i wysokiego mostu. Obwodnica obchodzi obydwie miejscowości od północnego zachodu.

W wiosce znajduje się przedszkole, społeczna szkoła podstawowa, a także remiza OSP. Znajdują się tutaj dwa przystanki PKS, na których zatrzymują się autobusy łączące Opole głównie z Kluczborkiem i Olesnem.

Spis treści

Zabytki | edytuj kod

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[3]:

  • kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa, z l. 1938-39, został poświęcony w 1939 r. Wcześniej przez pewien czas funkcjonował tymczasowy budynek kościelny.

inne zabytki:

  • pomnik upamiętniający mieszkańców Węgier poległych w I wojnie światowej, zbudowany w latach międzywojennych, znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Opolskiej. Po II wojnie światowej dodano tablice z nazwiskami żołnierzy poległych w latach 1939-1945
  • krzyż i kapliczkę z figurką św. Urbana, patrona miejscowości, znajdujące się przy pomniku, zbudowano w 1837 r.
  • drugą kapliczkę dobudowano w latach 1936-1937.

Osoby związane z Węgrami | edytuj kod

  • Piotr Klimek – duchowny katolicki, katecheta oraz dziekan w Żorach
  • Józef Franczok – architekt

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-12-10].
  2. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  3. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 100. [dostęp 7.1.2013].
Na podstawie artykułu: "Węgry (województwo opolskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy