Władcy Bhutanu


Władcy Bhutanu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Zarys dziejów | edytuj kod

Bhutan został założony około 1640 przez buddyjskiego duchownego, Ngałanga Namgjala. Po jego śmierci w 1651 ustalono, że kraj będzie rządzony na zasadzie tzw. podwójnego systemu rządów, jak mówił Namgjal. Polegało to na tym, że krajem rządziły dwie osoby: przywódca polityczny (Druk Desi) i religijny (Dże Khenpo). W praktyce jednak było tak, że to Druk desi sprawował rzeczywistą władzę a Dże Khenpo tylko "był". Dlatego też poniżej umieszczono tylko listę Druk desi, ponieważ lista Je Khenpo w artykule "Władcy Bhutanu" byłaby zbędna.

W 1850 został intronizowany druk desi Dzigme Norbu, który uznał miasto Thimphu za swą siedzibę; nie zgodziła się z tym pewna grupa ludzi, która w 1851 intronizowała „swojego” druk desi, Czagpa Sangje, z siedzibą w Punakʽa. Rok później, w 1852 sytuacja została opanowana przez Damczo Lhundrupa, który został intronizowany jako jeden, właściwy druk desi. Jednak po jego śmierci w 1856 znów kraj podzielił się i jednocześnie intronizowano dwóch druk desi: Kunga Palden z siedzibą w Punakʽa i Szeraba Tharczina z siedzibą w Thimphu. W 1861 zostali oni obaleni obydwaj, a intronizowany został Phuntsho Namgjal. Sytuacja więcej nie powtarzała się.

Choley Jeshe Ngodup, ostatni druk desi Bhutanu, został obalony w 1905. Następnie Bhutan pozostawał przez dwa lata bez władcy. W 1907 urządzono wśród bhutańskiej ludności głosowanie za nowym władcą. Zwyciężył Ugyen Wangchuck, który był też popierany przez Brytyjczyków. Przyjął on tytuł druk gyalpo (w języku dzongkha król smok) i został pierwszym królem Bhutanu. Ustanowiono wtedy system dziedziczny, tj. królem zostawało się w kolejności ojciec-syn.

Druk desi | edytuj kod

Królowie Bhutanu | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Władcy Bhutanu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy