Władcy Inków


Władcy Inków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chronologiczna lista władców Imperium Inków, początkowo władających niewielkim królestwem w dolinie Cuzco, z czasem, na drodze podbojów, przekształconym w imperium sięgające od dzisiejszej Kolumbii do północnego Chile i Argentyny.

Zgodnie z legendą pierwszy król Inków i założyciel dynastii Manco Inca, syn boga słońca Inti i bogini księżyca Mamy Qulli zrodzony został nad jeziorem Titicaca i poślubił swoją siostrę, Mamę Ocllo, co stało się w inkaskiej rodzinie królewskiej tradycją. Mama Ocllo stała się w ten sposób pierwszą coyą, najważniejszą małżonką Manco i królową Inków.

Królowie Inków uważani byli więc za Synów Słońca, oddawano im cześć boską. Każdemu kolejnemu władcy przysługiwał tytuł Capac Inca (kecz. "Wspaniały Pan") oraz Sapa Inca (kecz. "Jedyny Pan"). Używano również wobec osoby króla określenia Apu, co można przetłumaczyć jako "boski".

Wstępując na tron, po otrzymaniu od bogów sprzyjających znaków wieszczych, odbywała się w świątyni Coricancha w Cuzco uroczysta koronacja nowego władcy. Najważniejszym symbolem jego władzy była opaska Mascapaicha. Po śmierci ciało władcy Inków było mumifikowane i osadzane na złotym tronie w sanktuarium boga Inti w świątyni Coricancha.

Historię inkaskiej dynastii panującej dzieli się na cztery okresy. Pierwszy okres panowania legendarnej dynastii Húrin, starszej linii królewskiego rodu zakończony powstaniem dynastii Hanan i przejęciem władzy przez młodszą linię rodu. Drugi okres to panowanie legendarnych władców dynastii Hanan. Kolejny to okres imperialny, gdy Królestwo Inków osiągnęło szczyt swojej potęgi, zakończony hiszpańskim podbojem. Ostatni okres, nazywany od nazwy stolicy Królestwem Vilcabamba to okres walk ostatnich potomków królewskiego rodu z Hiszpanami.

Informacje dotyczące małżonek, matek oraz niektórych dat są niepełne.

Spis treści

Dynastia Húrin (Dolnego Cuzco) - starsza linia rodu królewskiego. Władcy legendarni | edytuj kod

Dynastia Hanan (Górnego Cuzco) - młodsza linia rodu królewskiego. Władcy legendarni | edytuj kod

Imperium Tahuantinsuyu | edytuj kod

Królestwo Vilcabamba | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Maria Rostworowska " Historia państwa Inków " Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007
  • Jan Szemiński i Mariusz Ziółkowski " Mity, rytuały i polityka Inków " Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2014
  • Miloslav Stingl " Indianie bez tomahawków ", 1987, ​ISBN 83-216-0313-0
Na podstawie artykułu: "Władcy Inków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy