Władimir Czuczełow


Władimir Czuczełow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władimir Czuczełow, ros. Владимир Чучелов (ur. 28 września 1969) – belgijski szachista i trener szachowy (FIDE Senior Trainer od 2010) pochodzenia rosyjskiego, arcymistrz od 1995 roku.

Spis treści

Kariera szachowa | edytuj kod

Pierwszym znaczącym sukcesem Czuczełowa było zwycięstwo w turnieju HSK w Hamburgu w roku 1991. W 1992 zwyciężył (wspólnie z Roberto Cifuentesem Paradą) w otwartych mistrzostwach Holandii, triumfował w Gifhornie oraz podzielił I m. w Dreźnie. W 1994 r. podzielił I m. (wspólnie z Anthony Milesem, Giennadijem Kuźminem i Markiem Hebdenem) w Cappelle-la-Grande. W 1995 podzielił II m. (za Wiktorem Korcznojem, wspólnie z m.in. Władimirem Małaniukiem, Christopherem Lutzem, Igorem Glekiem i Lubomirem Ftaćnikiem) w openie rozegranym w Hamburgu, w 1997 zwyciężył (wspólnie z Konstantinem Lernerem, Stanisławem Sawczenko i Jurijem Kruppą) w turnieju Berliner Sommer, w 1996 nalazł się wśród sześciu zwycięzców turnieju w Dreźnie, w 1999 zwyciężył w Bethune (wspólnie z Władimirem Ochotnikiem), zajął II m. (za Erikiem van den Doelem) w Deizisau[1], oraz podzielił II m. w Vlissingen (za Albertem Davidem, wspólnie z m.in. Michaiłem Gurewiczem, Rafaelem Waganianem i Władimirem Bakłanem). W 2000 podzielił I m. (wspólnie z m.in. Christopherem Lutzem, Igorem Glekiem, Lwem Gutmanem i Erikiem Lobronem) w Bad Zwesten oraz zdobył w Gandawie złoty medal w mistrzostwach Belgii, a w 2001 w finale mistrzostw kraju w Charleroi wywalczył medal brązowy. W tym samym roku podzielił I m. (wspólnie z Einarem Gauselem) w Cappelle-la-Grande.

Na arenie międzynarodowej barwy Belgii reprezentuje od 1994 roku. Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 lipca 2003 r., z wynikiem 2608 punktów zajmował wówczas 94. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 2. miejsce (za Michaiłem Gurewiczem) wśród belgijskich szachistów[2].

W czasie swojej kariery był trenerem m.in. reprezentacji Holandii oraz Anisza Giri i Fabiano Caruany[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. 3rd Neckaropen Deizisau 1999
  2. FIDE World Top Chess Player: Chuchelov, Vladimir
  3. World Team 09: Russia takes gold; China silver

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Władimir Czuczełow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy