Władimir Jepiszyn


Władimir Jepiszyn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władimir Jepiszyn, ros. Владимир Викторович Епишин (ur. 11 lipca 1965 w Leningradzie) – rosyjski szachista, arcymistrz od 1990 roku.

Spis treści

Kariera szachowa | edytuj kod

W roku 1990 wystąpił po raz pierwszy w finale mistrzostw Związku Radzieckiego, zajmując w Leningradzie V miejsce. Rok później w Moskwie, w ostatnim finale mistrzostw ZSRR, zajął III miejsce i zdobył brązowy medal. W roku 1993 był bardzo blisko awansu do meczów pretendentów, zajmując w turnieju międzystrefowym w Biel/Bienne XI miejsce[1] (do kolejnego etapu walki o mistrzostwo świata awansowała wówczas pierwsza dziesiątka). W 1997 wystąpił w Groningen na mistrzostwach świata rozegranych systemem pucharowym, awansując do III rundy (w której przegrał z Piotrem Swidlerem)[2].

Jest uznawany za jednego z największych specjalistów od gry w turniejach otwartych, corocznie startując w kilkunastu turniejach rozgrywanych w tej formule. Wielokrotnie zwyciężył bądź podzielił I miejsca w turniejach indywidualnych, m.in. w latach:

W połowie lat 90. należał do ścisłej światowej czołówki. Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 stycznia 1994 r., z wynikiem 2675 punktów zajmował wówczas 10. miejsce na światowej liście FIDE, jednocześnie zajmując 5. miejsce wśród rosyjskich szachistów[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. 1993 Biel FIDE Interzonal Tournament
  2. 1997 FIDE Knockout Matches
  3. 7ème Open de Neuchâtel 1999
  4. 8ème Open de Neuchâtel 2000
  5. FIDE rating history :: Epishin, Vladimir

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Władimir Jepiszyn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy