Władimir Własow (polityk)


Władimir Własow (polityk) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władimir Własow (lit. Vladimir Vlasov; ur. 20 lutego 1944 w Rostowie) – litewski inżynier i działacz samorządowy, radny miasta Kłajpeda, jeden z liderów społeczności rosyjskiej na Litwie.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się na terenie Rosji, jednak w dzieciństwie przeniósł się do Kłajpedy, gdzie jego ojciec pracował jako marynarz. Po ukończeniu szkoły średniej w Kłajpedzie studiował w Instytucie Rybołówstwa w Kaliningradzie ze specjalnością inżyniera – elektromechanika. Jeszcze przed studiami rozpoczął pracę w porcie rybackim w Kłajpedzie, gdzie pracował m.in. jako radiomonter, inżynier-elektryk i metrolog. Stał na czele związku zawodowego w porcie oraz cechu elektryków. Od 2004 roku pracował w UAB "Neogrup" jako główny energetyk. W 2012 został m.in. zastępcą dyrektora VI międzynarodowego portu lotniczego w Połądze.

W latach dziewięćdziesiątych zaangażował się w lokalną politykę, wstępując do Związku Rosjan Litwy, a w 2002 do Sojuszu Rosyjskiego. Kandydował w wyborach samorządowych 2002, dwa lata później po raz pierwszy wszedł do rady miejskiej Kłajpedy, mandat utrzymał w wyborach z 2007 i 2011.

Władimir Własow startował w wyborach do sejmu 12 października 2008 roku z 12 miejsca listy państwowej Akcji Wyborczej Polaków na Litwie jako przedstawiciel Sojuszu Rosyjskiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 bez powodzenia ubiegał się o mandat z listy AWPL[1]. W wyborach parlamentarnych w 2012 roku startował w jednomandatowym okręgu nr 25 Dainų w Kłajpedzie oraz na liście ogólnokrajowej AWPL[2].

Żona Irina Własowa pracuje w gimnazjum na Zielonej Górze w Kownie, a córka Jekaterina również w UAB "Neogrup".

Przypisy | edytuj kod

  1. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2009 (lit.)
  2. Główna Komisja Wyborcza – Wybory 2012 (lit.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Władimir Własow (polityk)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy