Władysław Dybowski (biolog)


Władysław Dybowski (biolog) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Władysław Dybowski

Władysław Dybowski (ur. 18 kwietnia 1838 w Adamarynie, zm. 27 sierpnia 1910 w Wojnowie koło Lubczy) – polski biolog, brat Benedykta, autor wielu wartościowych publikacji naukowych na tematy zoologiczne i paleontologiczne.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Adamarynie, w powiecie mińskim. Gimnazjum ukończył w Mińsku Litewskim, uniwersytet w Dorpacie. Członek korporacji akademickiej Konwent Polonia. Od 1876 wykładał w Dorpacie jako docent, ale z powodu dokuczliwej choroby serca i nabytego jeszcze w dzieciństwie kalectwa musiał opuścić uniwersytet i osiąść w majątku Niańkowo w Nowogródzkiem, gdzie od tej chwili prowadził swą działalność naukową.

Brat, zesłaniec, a jednocześnie biolog, dostarczał mu z Syberii bogate materiały, głównie bezkręgowce wodne. Władysław opracowywał te materiały z niesłychaną starannością, publikując szereg rozpraw i monografii, które rozsławiły jego imię w świecie naukowym. Ostatnie 10 lat życia spędził w majątku swej siostry w Wojnowie, pracując, pomimo pogłębiającej się choroby.

Dorobek naukowy | edytuj kod

Władysław Dybowski ma na swym koncie około 100 publikacji, głównie z dziedziny zoologii i paleontologii. Do najważniejszych należą jego rozprawy o koralach kopalnych oraz o systematyce i anatomii mięczaków i gąbek. Oprócz głównej dziedziny swoich badań interesował się też florystyką i etnografią, drukując w różnych czasopismach naukowych. Z prac warto wymienić: Studien über die Spongien des Russischen Reiches mit besonderer Berücksichtigung der Spongienfauna des Baikalsees (Petersburg, 1880)[1], Monographie der Spongilla sibirica (Dorpat, 1884), Die Gasteropoden Fauna du Baicalsees (Petersburg, 1875), Supplement a la faune des Mollusques du lac Baical (Petersburg, 1909).

Przypisy | edytuj kod

  1. WładysławW. Dybowski WładysławW., Studien über die Spongien der russischen Reiches mit besonderer Berücksichtigung der Spongien-Fauna des Baikal-Sees, polona.pl [dostęp 2020-01-25] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Publikacje Władysława Dybowskiego dostępne w serwisie Polona

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Władysław Dybowski (biolog)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy