Władysław Forbert


Władysław Forbert w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Władysław Forbert, operator Polskiej Kroniki Filmowej podczas kręcenia filmu Powódź

Władysław Forbert (ur. 26 maja 1915 w Warszawie, zm. 7 lutego 2001 w Kopenhadze) – polski operator filmów fabularnych i dokumentalnych oraz reżyser filmów dokumentalnych żydowskiego pochodzenia.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej, jako syn Leona Forberta, fotografa i projektanta dekoracji filmowych. Jego bratem był Adolf Forbert (1911–1992), operator filmowy. W latach 1929–1931 przebywał w Australii, gdzie nawiązał kontakt z filmem. Po powrocie do Polski pracował w atelier foto-filmowym w Warszawie. Od 1935 był operatorem filmów dokumentalnych. Po wybuchu II wojny światowej uciekł do Związku Radzieckiego. W 1943 wstąpił do I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Podjął pracę w Czołówce Filmowej ludowego Wojska Polskiego; od jesieni 1944 pracował w Polskiej Kronice Filmowej, a następnie w Wytwórni Filmów Dokumentalnych.

W 1970 po antysemickiej nagonce, będącej następstwem wydarzeń marcowych, wyemigrował do Danii. Zmarł w Kopenhadze.

Kariera | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Władysław Forbert" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy