Władysław Komar (1910–1944)


Władysław Komar (1910–1944) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pałac Władysława Komara w Rogówku

Władysław Komar, także Władysław Komar-Zaborzyński, na Litwie znany jako Vladislavas Komaras (ur. 11 listopada 1910 w Rogówku k. Poniewieża, dziś Raguvėlė, Litwa, zm. 20 czerwca 1944 w Podbrzeziu k. Wilna) – ziemianin polski, sportowiec, żołnierz podziemia.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Potomek rodziny bojarskiej, pieczętującej się herbem własnym. Mieszkał w majątku Rogówek. Żonaty z Wandą z Jasieńskich, znaną lekkoatletką, miał z nią córkę Marię Beatę i syna Władysława. W 1928 ukończył gimnazjum w Poznaniu. Absolwent Instytutu d'Agriculture w Gemblaux (Belgia) i Uniwersytetu Poznańskiego. Zawodnik AZS Poznań, uprawiał bieg na 110 m przez płotki i skoki lekkoatletyczne. Był reprezentantem Polski.

Od 1934 przebywał na Litwie kowieńskiej w rodzinnym majątku. Kontynuował karierę sportową w polonijnym klubie Sparta Kowno. Był reprezentantem Litwy w biegu na 110 m przez płotki i w skoku wzwyż (7. miejsce w ME 1934 z wynikiem 1.80).

W czasie II wojny światowej zaangażował się w działalność polskiego ruchu oporu. W 1939 roku był jednym z głównych organizatorów pomocy polskim żołnierzom internowany na Litwie, wydając na ten cel niemałe swoje fundusze[1]. Należał do ZWZ-AK, przyjmując pseudonim "Malutki". W 1941 za zgodą Komendy Okręgu ZWZ przyjął stanowisko zastępcy kierownika Zarządu Gospodarstw Rolnych Ostland (Landbewirstschaftungsgesellschaft Ostland) na okręg wileński, starając się obsadzać administrację majątków Polakami, dzięki czemu można było zaopatrywać w żywność partyzanckie oddziały czy zatrudniać polską młodzież, chroniąc ją przed wywiezieniem na roboty do Niemiec.

Władysław Komar pełnił też funkcję administratora majątku Glinciszki. Przybyły, wraz z reprezentantami zarządu Landbewirstschaftungsgesellschaft Ostland (Niemcami i Holendrem) do Glinciszek w trakcie mordu na 39 polskich cywilach w czerwcu 1944 roku, został zamordowany przez litewskich nacjonalistów w drodze powrotnej do Wilna. Mimo obecności niemieckiego kapitana żołnierze Litewskiego Korpusu Pomocniczego wyciągnęli go z samochodu w okolicach Podbrzezia i zmasakrowali, biorąc podobno za komendanta Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka". Został pochowany na Rossie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Krzysztof Jasiewicz (red), Europa nieprowincjonalna. Non provincial Europe, Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM, Londyn-Warszawa 1999, ISBN 83-86759-92-5, 83-87893-58-7

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Władysław Komar (1910–1944)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy