Władysław Mazurkiewicz (morderca)


Władysław Mazurkiewicz (morderca) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władysław Mazurkiewicz (ur. 31 stycznia 1911 w Krakowie, powieszony 29 stycznia 1957 tamże) – polski wielokrotny morderca, zwany Eleganckim mordercą[1] lub też Pięknym Władkiem[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Mieszkał w Krakowie przy pl. Biskupim 14, a przez jakiś czas miał też mieszkanie w Warszawie. Przed sądem udowodniono mu 6 zabójstw. Pierwszego morderstwa dokonał najprawdopodobniej w 1940 roku na osobie pochodzenia żydowskiego. Zwłoki dwóch ostatnich ofiar zostały odnalezione pod posadzką wynajętego garażu przy ul. Marchlewskiego 49 w Krakowie (obecnie al. Beliny-Prażmowskiego). Jego zbrodnie popełniane były z pobudek materialnych.

Więzienie Montelupich – miejsce, w którym zakończył żywot Władysław Mazurkiewicz

Przypuszczano, że Mazurkiewicz był informatorem Gestapo, a potem szpiclem i prowokatorem MBP. Jednakże IPN, badając jego sprawę, nie natrafił na żadne dokumenty potwierdzające te przypuszczenia. Bezkarność zapewniała mu przychylność prokuratorów oraz swoista nietykalność, wynikająca ze strachu przed domniemanymi protektorami. Mówiono, że ci, którzy wiedzieli, że jest mordercą, sądzili, że wykonuje wyroki swych mocodawców. Proces uznany został za kompromitację wymiaru sprawiedliwości: świadkowie bali się mówić, prokurator zmieniał temat, a obrońca bronił Mazurkiewicza, posługując się tezą, że jest on urodzonym mordercą, typem o skłonnościach zbrodniczych. Oskarżono go o sześć morderstw (na czterech mężczyznach i dwóch kobietach) oraz o dwa usiłowania morderstw. Zarówno pierwsze usiłowanie, jak i morderstwo popełnił, trując ofiary cyjankiem potasu. Następnych trzech morderstw dokonał przy użyciu pistoletu Walther, kaliber 7,65 mm. Przy ostatnich dwóch i usiłowaniu użył pistoletu Walther model 9. Mazurkiewicz przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Został skazany na karę śmierci 30 sierpnia 1956 roku. Wyrok wykonano 31 stycznia 1957 roku o godz. 16.30 w Krakowie, w więzieniu przy ul. Montelupich. Ostatnie słowa Mazurkiewicza miały brzmieć: Do widzenia, panowie, niedługo wszyscy się tam spotkamy. Niektóre źródła podają jednak, że został stracony 29 stycznia 1957 roku[2].

Obrońcą Mazurkiewicza był adwokat Zygmunt Hofmokl-Ostrowski, który zgodnie z aksjologią tamtego okresu wykazywał, iż zabite zostały osoby niepełnowartościowe w socjalistycznym społeczeństwie, a sprawozdawcą procesu Lucjan Wolanowski, który opublikował cykle reportaży o procesie Mazurkiewicza w tygodniku „Świat” i „Expressie Wieczornym” w 1956 roku. Sprawozdawcą z procesu był też Marek Hłasko – napisał o nim artykuł Proces przeciwko miastu.

Ofiary | edytuj kod

Odniesienia | edytuj kod

Na motywach sprawy Mazurkiewicza Jacek Wołowski osnuł akcję swojej powieści kryminalnej Walther nr 45771, wydanej w 1956, w której przestępca został przemianowany na Żurkiewicza[3].

W 2015 Cezary Łazarewicz wydał książkę Elegancki morderca, przedstawiającą historię Mazurkiewicza[4].

Na podstawie historii Mazurkiewicza, w 2017 roku Krzysztof Lang wyreżyserował film Ach śpij kochanie[5][6].

Przypisy | edytuj kod

  1. KatarzynaK. Cygler KatarzynaK., Władysław Mazurkiewicz, czyli "elegancki morderca" z Krakowa, polskieradio.pl, 25 czerwca 2019 [dostęp 2019-09-10]  (pol.).
  2. a b ArturA. Drożdżak ArturA., Skazani na śmierć: Władysław Mazurkiewicz. Elegancki morderca, gazetakrakowska.pl, 23 listopada 2013 [dostęp 2019-09-10]  (pol.).
  3. KatarzynaK. Wajda KatarzynaK., Krwawe widmo Mazurkiewicza, newsweek.pl, 19 lutego 2015 [dostęp 2019-09-10]  (pol.).
  4. KrzysztofK. Cieślik KrzysztofK., Recenzja książki: Cezary Łazarewicz, „Elegancki morderca”, polityka.pl, 12 stycznia 2016 [dostęp 2019-09-10]  (pol.).
  5. BartoszB. Staszczyszyn BartoszB., "Ach śpij kochanie", reż. Krzysztof Lang, culture.pl, 24 października 2017 [dostęp 2019-09-10]  (pol.).
  6. ACH ŚPIJ KOCHANIE, filmpolski.pl [dostęp 2019-09-10]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Władysław Mazurkiewicz (morderca)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy