Władysław Siakiewicz


Władysław Siakiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Władysław Siakiewicz vel Władysław Szalapa pseud. „Mruk”, „Sójka” (ur. 10 stycznia 1918 w Podbłociu (województwo białostockie), zm. 14/15 września 1943 nad Esbjerg (Dania)) – żołnierz Armii Andersa i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, podporucznik łączności czasu wojny, cichociemny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem Piotra i Marii z domu Piekarzec. W 1939 roku ukończył 2. klasę średniej szkoły leśnej oraz dwuletni kurs Przysposobienia Wojskowego. We wrześniu 1939 roku nie był zmobilizowany. 23 kwietnia 1940 roku został aresztowany podczas próby przekroczenia granicy i zesłany w głąb ZSRR. Po podpisaniu układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 roku wstąpił do Armii Andersa i otrzymał przydział do 7 Dywizji Piechoty, a następnie do 8 Batalionu Saperów 8 Dywizji Piechoty. Jednocześnie uczył się w szkole podchorążych. We wrześniu 1942 roku został przeniesiony do Wielkiej Brytanii i przydzielony do Sekcji Dyspozycyjnej Naczelnego Wodza.

Zgłosił się do służby w kraju. Po przeszkoleniu w łączności radiowej został zaprzysiężony 10 lipca 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Zginął w czasie lotu do Polski w nocy z 14 na 15 września 1943 roku, w samolocie zestrzelonym nad Danią.

Tablica w kościele św. Jacka w Warszawie, upamiętniająca poległych cichociemnych, w tym Władysława Siakiewicza

Odznaczenia | edytuj kod

Upamiętnienie | edytuj kod

W lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto w 1980 roku tablicę Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski. Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Władysław Siakiewicz.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Władysław Siakiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy