Włodzimierz Grudziński


Włodzimierz Grudziński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Włodzimierz Grudziński (ur. 15 stycznia 1950 w Łodzi) – polski matematyk, informatyk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, wieloletni (w latach 1990–2007) prezes zarządu Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE) SA.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Syn Jana. W 1975 roku ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1974–1990 pracował naukowo, początkowo, w latach 1974–1975, jako specjalista od baz danych w Instytucie Maszyn Matematycznych, później na Uniwersytecie Warszawskim. W 1985 roku uczył informatyki w Królewskim Instytucie Technologicznym w Szwecji.

Od 1990 do 2007 roku był prezesem zarządu Banku BISE SA. W latach 1997–2009 był wiceprezesem zarządu Związku Banków Polskich (ZBP). Obecnie jest doradcą prezesa zarządu ZBP, przewodniczącym Rady Dyrektorów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości i członkiem Rady Fundacji dla Polski, zasiada w radach nadzorczych TISE SA, Blikle SA oraz w Radzie Fundacji Zdrowie[1]. Ponadto jest członkiem rządowego komitetu koordynującego program „Wsparcie dla nowych przedsiębiorstw we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego”, rady inwestycyjnej funduszu JESSICA oraz rady finansowej Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Jest członkiem kapituły przyznającej nagrodę imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Działalność opozycyjna i społeczna | edytuj kod

W czasie stanu wojennego w Polsce był działaczem podziemia solidarnościowego. M.in. był członkiem redakcji (wraz z Jarosławem Deminetem i Michałem Jankowskim) czasopisma podziemnego „Godność” (podtytuł: „Pismo funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej”)[2], wydawanego przez wydawnictwo CDN.

Jest członkiem (od 1983 roku) założycielem Polskiego Stowarzyszenia Go oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Order | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Włodzimierz Grudziński, BISE. [dostęp 2012-12-11].
  2. „Godność” w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 2012-12-11].
  3. M.P. z 1998 r. nr 20, poz. 295
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Włodzimierz Grudziński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy