Włodzimierz Kłopocki


Włodzimierz Kłopocki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Włodzimierz Kłopocki (ur. 2 marca 1934 w Herbach, zm. 24 stycznia 2011 w Poznaniu) – polski aktor filmowy i teatralny.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był synem Jakuba Kłopockiego, powstańca wielkopolskiego i uczestnika wojny w 1920 roku oraz stryjecznym bratem Janiny Kłopockiej, autorki znaku Rodło i działaczki Związku Polaków w Niemczech.

W 1953 roku będąc studentem drugiego roku Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, postanowił przerwać studia i zdać egzamin do PWSFTviT w Łodzi, aby podobnie jak jego starsze rodzeństwo Zbigniew i Danuta zostać aktorem. W 1960 roku ukończył studia w PWSFTviT.

Był związany z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i Teatrem Polskim w Poznaniu. W 1974 roku na XIV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych otrzymał Nagrodę II Stopnia za rolę Oskara w Opowieściach Lasku Wiedeńskiego Odona von Horvatha.

W 1991 roku był współtwórcą i pierwszym redaktorem naczelnym "Tygodnika Swarzędzkiego". W 2004 roku założył firmę producencką Dragon Film, która zajmuje się produkcją filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych. Jest ojcem Maurycego Kłopockiego reżysera i producenta filmów dokumentalnych.

Pochowany 31 stycznia 2011 roku na Cmentarzu Miłostowskim.

Odznaczenia | edytuj kod

Wybrana filmografia | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Włodzimierz Kłopocki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy