Włodzimierz Młotkowski


Włodzimierz Młotkowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Włodzimierz Młotkowski (ur. 1902 r. we Lwowie, zm. 1974 r. w Polanicy-Zdroju) – polski działacz społeczny, przewodnik sudecki.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1902 roku we Lwowie. Praktykę zawodową odbywał w uzdrowiskach południowo-wschodniej Polski, między innymi w Truskawcu. W czasie wojny dowodził zgrupowaniem partyzanckim (otrzymał za to Krzyż Orderu Virtuti Militari V klasy), po wojnie zamieszkał w Polanicy-Zdroju.

Uczestniczył w pracach Komisji Nazewnictwa Sudetów, której przewodniczył dr Mieczysław Orłowicz, był później inicjatorem nazwania jednego z pierwszych na ziemi kłodzkiej domów wycieczkowych PTTK imieniem doktora Orłowicza (dawny Tyroler Hof, współcześnie Hotel „Europa” w Polanicy). Dzięki niemu też zabezpieczono i uratowano wiele górskich schronisk na ziemi kłodzkiej.

Jedną z jego pasji była działalność na rzecz Polanicy, gdzie przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Zdrojowej. Dbał o większy związek uzdrowiska z miastem, lecz dbając o rozwój kurortu, park zdrojowy i ochronę środowiska – krytykował funkcjonowanie hut szkła i ich dymiące kominy. Z jego inicjatywy wybudowano ulicę Tranzytową, dzięki czemu z centrum uzdrowiska wyprowadzono ruch samochodów ciężarowych i autobusów, a także w 1969 odsłonięto granitowy pomnik Adama Mickiewicza autorstwa Władysława Tumkiewicza w parku Zdrojowym[1].

Inną jego pasją była turystyka. W 1947 r. był jednym z założycieli oddziału kłodzkiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z siedzibą w Polanicy i organizatorem pierwszego na Ziemiach Odzyskanych koła przewodników turystycznych. W 1950 r. brał udział w zakładaniu PTTK, był prezesem obu tych towarzystw, przez wiele lat członek Komisji Górskiej Zarządu Głównego PTTK oraz Sądu Koleżeńskiego.

W młodości działacz ruchu ludowego, w ZSL-u reprezentował linię witosowsko-mikołajczykowską, co nieraz powodowało konflikty. Radny kilku kadencji i wieloletni wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Narodowej (jako mikołajczykowiec nie mógł zostać przewodniczącym). Był jednym z inicjatorów i założycieli Towarzystwa Miłośników Polanicy w 1973 r. oraz jego pierwszym wiceprezesem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Henryk Grzybowski. Czy pomnik Mickiewicza w Polanicy należy wywieźć do Kozłówki?. „Ziemia Kłodzka”. nr 224, s. 31–33, marzec 2013. Wyd. Ziemia Kłodzka, SKOZK, SPCzS, OKiS. ISSN 1234-9208

Bibliografia | edytuj kod

  1. Henryk Grzybowski, hasło Włodzimierz Młotkowski [w:] Popularna encyklopedia Ziemi Kłodzkiej, t. II (K-M), s. 261, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, Kłodzko-Nowa Ruda 2009. ​ISBN 978-83-60478-90-5​.
  2. Krystyna Jazienicka-Wytyczak, Włodzimierz Młotkowski [w:] Polanica Zdrój wczoraj i dziś, t. II, s. 452; Nowa Ruda-Polanica Zdrój 2006, ​ISBN 83-88842-98-6​.
Na podstawie artykułu: "Włodzimierz Młotkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy