WAV


WAV w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WAV (ang. wave form audio format) – format plików dźwiękowych stworzony przez Microsoft oraz IBM. WAVE bazuje na formacie RIFF, poszerzając go o informacje o strumieniu audio, takie jak użyty kodek, częstotliwość próbkowania czy liczba kanałów. WAV podobnie jak RIFF został przewidziany dla komputerów IBM PC, toteż wszystkie zmienne zapisywane są w formacie little endian. Odpowiednikiem WAV dla komputerów Macintosh jest AIFF.

Pliki WAVE mogą być zapisane przy użyciu dowolnych kodeków audio, ale zazwyczaj stosuje się nieskompresowany format PCM, w którym pliki zajmują około 172 kB na sekundę dla jakości CD. Ze względu na fakt, iż pole reprezentujące rozmiar pliku jest liczbą 32-bitową, wielkość pliku jest ograniczona do maksymalnie 4 GB.

Struktura pliku WAV | edytuj kod

Plik WAV zbudowany jest w następujący sposób:

Następnie w pliku znajdują się dane dźwiękowe. Format ich zapisu uzależniony jest od przyjętej rozdzielczości. Jeśli ta jest równa 8, wówczas zbiór wartości próbki wynosi od -128 do 127, przy czym każdą taką wartość należy powiększyć o 128, otrzymując w ten sposób wartości pomiędzy 0 a 255. W przypadku zaś, gdy rozdzielczość jest równa 16, wówczas wartość próbki wynosi od -32 768 do 32 767, przy czym wartości ujemne należy powiększyć o 65 536, natomiast nieujemne pozostawiamy bez zmian, otrzymując w ten sposób wartości pomiędzy 0 a 65 535, gdzie te od 0 do 32 767 są nieujemne, zaś te od 32 768 do 65 535 - ujemne.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "WAV" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy