Wacław Jonsik


Wacław Jonsik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Wacława Jonsika na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu

Wacław Jonsik (ur. 6 czerwca 1903 w Łodzi, zm. 5 sierpnia 1979 w Poznaniu) – polski sędzia, adwokat i działacz społeczny, poseł na Sejm Ustawodawczy (1947–1952)[1].

Życiorys | edytuj kod

Ukończył Gimnazjum Humanistyczne w Łodzi oraz Wydział Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. W trakcie studiów był członkiem Korporacji "Polonia Posnaniensis"[2], a następnie założycielem Korporacji "Astria". Po uzyskaniu aplikacji pracował jako sędzia grodzki i okręgowy w Wielkopolsce. W czasie II wojny światowej znalazł się w Warszawie, gdzie wykonywał pracę fizyczną, następnie adwokacką. Po zakończeniu działań wojennych w centralnej Polsce na przełomie 1944 i 1945 objął funkcję wiceprokuratora Specjalnego Sądu Karnego w Warszawie (później prokuratora takiegoż sądu w Poznaniu). Od 1946 do 1950 był prokuratorem Sądu Najwyższego, po czym aż do przejścia na emeryturę prowadził własną działalność adwokacką w Poznaniu.

Od 1945 działał w Stronnictwie Demokratycznym, które 1946 wysunęło jego kandydaturę na posła do Sejmu Ustawodawczego. W latach 1947–1952 reprezentował jako poseł okręg wyborczy w Kaliszu, zasiadając w Komisjach: Administracji i Bezpieczeństwa, Prawniczej i Regulaminowej, Ziem Odzyskanych i Repatriacji (jako wiceprzewodniczący) oraz Specjalnej do opracowania Regulaminu obrad Sejmu (wiceprzewodniczący).

Działał społecznie: w latach 1951–1953 pełnił obowiązki prezesa Polskiego Związku Wędkarskiego w okręgu poznańskim. Sprawował także funkcje: prezesa okręgowego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu (1945–1962) oraz prezesa okręgowego Związku Tenisowego. Należał do Polskiego Związku Łowieckiego. Był autorem publikacji i opracowań z dziedziny prawa[3].

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został pochowany na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu[4] (pole 1, rząd 1, grób 15A).

Przypisy | edytuj kod

  1. Archiwum Korporacyjne K! Magna-Polonia
  2. Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich
  3. Katalog internetowy Biblioteki Narodowej
  4. Janusz Nyczak – miejsce pochówku [dostęp 2019-02-13]

Bibliografia | edytuj kod

  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944-1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969, s. 65–66
  • (kom. red. Henryk Babendich), 50 lat Stronnictwa Demokratycznego w Poznańskiem, Wojewódzki Komitet Stronnictwa Demokratycznego, Poznań 1989
  • Strona sejmowa posła na Sejm Ustawodawczy
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wacław Jonsik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy