Wacław Mikłaszewski


Wacław Mikłaszewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wacław Mikłaszewski (ur. 17 maja 1985 we Wrocławiu) – aktor, producent, reżyser[1], absolwent PWSFTviT w Łodzi (2008).

Od najmłodszych lat występował przed kamerami: m.in w produkowanym we Wrocławiu programie TVP2 Truskawkowe studio i Cybermania. Uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Zaraz po maturze dostał się na studia aktorskie w PWSFTviT w Łodzi, które ukończył w 2008 roku. Na III roku studiów wygrał 28 PPA we Wrocławiu. Jako dyplomy zrealizował autorski monodram improwizowany pt. „15 miliardów” oraz wraz z Ewą Kustusz sztukę Neilsona Anthony’ego „Zszywanie”. Działa niezależnie. Eksperymentuje z różnymi dziedzinami sztuki: pisze i rysuje.

Zdobywca Grand Prix 28 Przegladu Piosenki Aktorskiej 2007, podczas którego wykonał nowatorski autorski utwór pt. „Pytanie”, w którym jako jeden z pierwszych w Polsce użył beatboxu połączonego z organicznym ruchem scenicznym.

Zajmuje się badaniem i rozwijaniem nurtu improwizacji aktorskiej. Tuż po studiach zainicjował wprowadzenie w programie nauczania na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi zajęć Improwizacji aktorskiej, które prowadzi od 2009 r.[2] Obecnie doktorant i członek komitetu organizacyjnego Festiwalu Szkół Teatralnych, uczelnianej komisji ds. efektów kształcenia i Rady Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego PWSFTviT. Prowadzi również szereg inicjatyw studenckich.

Wykładowca gościnny na Wydziale Teatralnym Konserwatorium Królewskiego, Ecole Superieure Des Arts w Mons, w Belgii[3].

Współorganizuje działalność otwartego 3 października 2009 Teatru Szwalnia w Łodzi[4].

W marcu 2010 zrealizował we Wrocławiu 24 godzinny (non - stop od 6:00 rano do 6:00 rano następnego dnia) pół improwizowany, solowy spektakl składający się z dwudziestu czterech życiorysów mieszkańców jednego bloku. Projekt był również realizowany (dwa razy) na festiwalu w Edynburgu w sierpniu 2012 r.

Założyciel fundacji Isyrius zajmującej się m. in interdyscyplinarnymi projektam kulturalnymi oraz nowymi technologiami. Zrealizował pełnometrażowy film łączący działania teatralne i film steresokopowy 3D „Czułość” (Grand Prix 3D Korea International Film Festival 2016 oraz Nagroda Specjalna Los Angeles 3D Film Festival „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie 3D”[5]). Koproducent (Isyrius) pierwszego w Polsce teledysku stereoskopowego VR 3D „Tiger in a Cocoon”[6]. Jest również członkiem zespołu badawczego opracowującego system stereskopowej rejestracji obrazu filmowego 3D.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. FilmPolski.pl, „FilmPolski” [dostęp 2017-07-12]  (pol.).
  2. Strona Szkoły Filmowej
  3. Séminaire d’Improvisation avec Wacław Mikłaszewski | ARTS² Théâtre, blog.artsaucarre.be [dostęp 2017-07-12]  (fr.).
  4. Strona teatru
  5. Isyrius Projects Portfolio, „Isyrius” [dostęp 2017-07-12]  (pol.).
  6. Centrala | Tiger in a cocoon, centralafilm.pl [dostęp 2017-07-12]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Wacław Mikłaszewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy