Wacław Płodowski


Wacław Płodowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wacław Płodowski (ur. 20 października 1881 w Czyżewie, zm. 29 marca 1939) – pedagog, dyrektor Gimnazjum Męskiego Towarzystwa Opieki Szkolnej w Częstochowie w latach 1915-1939.

Płodowski studiował na Politechnice w Kijowie; w późniejszym czasie zamieszkał w Częstochowie. Poświęcił się pracy pedagogicznej, został twórcą I Gimnazjum Państwowego im.Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Wprowadzał nowatorskie metody pracy, dzięki jego staraniom i poparciu przy szkole powstały:

  • ogródek zoologiczny
  • ogródek botaniczny
  • dwie orkiestry: symfoniczna i dęta oraz dwa chóry: mieszany i męski
  • pierwsza w mieście drużyna harcerska im. Waleriana Łukasińskiego.

Szkoła prowadzona przez Płodowskiego uznawana była za jedną z najlepszych w kraju, uważało się, że "pod względem organizacyjnym i poziomu nauczania ustępowała w tamtych latach jedynie Gimnazjum im. S. Batorego w Warszawie"[2]. Wymieniany jako członek elit częstochowskich, postać niezwykle istotna dla rozwoju tego miasta po odzyskaniu niepodległości przez Polskę [3]. Inne pełnione funkcje:

Płodowski był pedagogiem surowym i wymagającym, co nie przydawało mu sympatii w oczach wychowanków, jednak zaprowadzone przez niego metody wychowawcze sprawiły, że po latach absolwenci "Sienkiewicza" nadal czuli się głęboko związani ze swoją szkołą i jak pisze jeden z nich:

Staliśmy się dumni, że byliśmy uczniami "Sienkiewicza" czy, jak to wówczas mówiło – gimnazjum Płodowskiego, a swemu dyrektorowi jesteśmy do dzisiaj bardzo wdzięczni.[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. Juliusz Sętowski: Cmentarz Kule. Przewodnik biograficzny. Częstochowa: Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, 2005, s. 32. ISBN 83-7098-916-0.
  2. Gazeta Częstochowska OnLine - Częstochowa, kultura, rozrywka, www.gazetacz.com.pl [dostęp 2017-12-03] .
  3. Gazeta Częstochowska OnLine - Częstochowa, kultura, rozrywka, www.gazetacz.com.pl [dostęp 2017-12-03] .
  4. http://www.sieniu.webd.pl/absolwenci/index.php?show=art&which=15 [HTTP 404]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wacław Płodowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy