Wacława Sakowicz


Wacława Sakowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wacława Sakowicz również jako Wacława Cumft-Sakowiczowa (ur. 6 marca 1896 w Wilnie; zm. 6 lipca 1987 w Częstochowie) – pianistka, kameralistka, pedagog.

W latach 1914-18 studiowała grę fortepianową w Konserwatorium Moskiewskim pod kierunkiem Rudolfa Wałaszka i Mikołaja Orłowa. Studia pianistyczne uzupełniała w latach 1919-24 w Konserwatorium Warszawskim u Henryka Melcera.

Prowadziła działalność pedagogiczną w Konserwatoriach: Warszawskim i Wileńskim. W Wilnie pracowała także w Państwowej Szkole Specjalnej dla Niewidomych. W latach 1946-76 prowadziła klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Częstochowie. Wykształciła grono znanych w kraju i za granicą muzyków. Należą do nich m.in.: dyrygent Tomasz Bugaj, kompozytor Wojciech Łukaszewski, pianistka Zofia Miller. Równocześnie, od 1946 roku, pracowała w szkole muzycznej w Radomsku.

Prowadziła także działalność koncertową, występując zarówno jako solistka jak i kameralistka.

Była wyróżniona Złotą Odznaką Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego, Medalem 25-lecia Wyzwolenia Częstochowy (1971) oraz Dyplomem Uznania za twórczy wkład dla rozwoju szkoły (1955).

Bibliografia | edytuj kod

  1. Łukaszewski Marcin, Wojciech Łukaszewski – życie i twórczość, WSP, Częstochowa 1997
  2. Mirosz Anna, Monografia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Częstochowie, praca magisterska, PWSM, Katowice 1978
  3. Nekrolog Wacławy Sakowicz, „Życie Częstochowy” 10 lipca 1987, nr 159
Na podstawie artykułu: "Wacława Sakowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy