Wachnia


Wachnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wachnia[2], nawaga pacyficzna[2] (Eleginus gracilis) – gatunek ławicowej ryby oceanicznej z rodziny dorszowatych (Gadidae).

Spis treści

Zasięg występowania | edytuj kod

Żyje w wodach północnego Pacyfiku, od wybrzeży Japonii, Korei i Rosji, po wybrzeża Alaski i północne krańce Kanady. Zazwyczaj żyje na głębokości do 60 metrów, choć może schodzić nawet na 300 m.[3] Może przebywać w słonawych lub słodkich wodach. Często wpływa do ujść i zatok przybrzeżnych i podąża daleko w górę rzek.[4][5]

Charakterystyka | edytuj kod

Grzbiet ciemnoszary, łuski w kierunku brzucha coraz jaśniejsze, jaskrawo ubarwione podgardle. Ryba ta dorasta do prawie 60 cm długości[4] i 1,3 kg masy ciała[6]. Jest poławiana w dużych ilościach przez Rosjan i Japończyków, ze względu na specyficzny smak.

Biologia | edytuj kod

Wachnie na zimę gromadzą się w płytkich wodach przybrzeżnych, by tam odbyć tarło. W ciągu lata przebywają na głębszych wodach. Młode po wykluciu przebywają w pobliżu meduz. Wciąż nie wiadomo, co jest powodem takiego zachowania[7]. Żywią się skorupiakami i drobnymi rybami. Dojrzałość płciową osiągają po około 3–4 latach[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Eleginus gracilis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970.
  3. Fedorov, V.V., I.A. Chereshnev, M.V. Nazarkin, A.V. Shestakov and V.V. Volobuev. Catalog of marine and freswater fishes of the northern part of the Sea of Okhotsk. „Dalnauka”, s. 204, 2003. 
  4. a b c Cohen, D.M., T. Inada, T. Iwamoto, N. Scialabba. Gadiform fishes of the world (Order Gadiformes). An annotated and illustrated catalogue of cods, hakes, grenadiers and other gadiform fishes known to date. „FAO Fish. Synop.”. 125 (10), s. 425, 1990. 
  5. Morrow, J.E.. The freshwater fishes of Alaska. „Animal Resources Ecology Library”, s. 248, 1980. University of. B.C. 
  6. Fadeev, N.S.: Guide to biology and fisheries of fishes of the North Pacific Ocean.. Vladivostok: TINRO-Center, 2005, s. 366.
  7. Saffron Cod, Eleginus gracilis. Canada's Arctic, 2007. [dostęp 2009-10-07].
Na podstawie artykułu: "Wachnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy