Wadżda


Na mapach: 34°41′N 1°55′W/34,683333 -1,916667

Wadżda w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wadżda (arab. وجدة, Waǧda; marok. arab. Wežda; fr. Oujda) – miasto w północno-wschodnim Maroku, w pobliżu granicy z Algierią, na północnym stoku Atlasu Tellskiego, siedziba administracyjna Regionu Wschodniego. W 2014 roku liczyło ok. 494 tys. mieszkańców[1]. Ośrodek przemysłu spożywczego, chemicznego, metalurgicznego, cementowego i drzewnego. Węzeł drogowy, międzynarodowy port lotniczy. Muzeum etnograficzne, wielki meczet z XII wieku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Wadżda została założona w X wieku przez Berberów. Na przestrzeni wieków była przedmiotem licznych sporów terytorialnych i przechodziła pod panowanie wielu mocarstw i dynastii. W XIII i XIV wieku była okupowana przez Abdalwadydów z Tilimsanu, a od 1727 roku do początków XIX wieku jako jedyne miasto współczesnego Maroka znajdowała się pod panowaniem Turcji osmańskiej. Na przełomie XIX i XX wieku miasto było dwukrotnie zdobywane przez Francuzów – po raz ostatni w 1912 roku, kiedy na stałe przyłączono je do francuskiego protektoratu. W późniejszych latach, ze względu na odległość od władz w Rabacie i bliskość algierskiej granicy Wadżda cieszyła się opinią miasta niespokojnego i dysydenckiego – na początku lat 60. doszło tu nawet do wojny przygranicznej, a w latach 80. przez miasto przetoczyła się fala strajków studenckich. Krótkotrwały rozkwit miasta nastąpił po przywróceniu przez Maroko stosunków dyplomatycznych i otwarciu granicy z Algierią w 1988 roku, jednak wymianę handlową i kulturową skutecznie zatrzymało ponowne zamknięcie granicy po wybuchu wojny domowej w Algierii.

Demografia | edytuj kod

Zmiany liczby mieszkańców na przestrzeni lat:

  • 676 000 (1994)
  • 434 000 (2004)
  • 494 252 (2014)

Ludzie związani z Wadżdą | edytuj kod

 Zobacz też kategorie: Ludzie związani z Wadżdą, Ludzie urodzeni w Wadżdzie.

Współpraca | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Population légale des régions, provinces, préfectures, municipalités, arrondissements et communes du royaume d'après les résultats du RGPH 2014 (12 régions) (fr.). Site institutionnel du Haut-Commissariat au Plan du Royaume du Maroc. [dostęp 2018-01-27].

Bibliografia | edytuj kod

  • Maroko. Przewodnik Pascala. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, s. 212-213.
  • Wilczyński, Piotr L., Osadnictwo miejskie Maroka, (w:) Kiniorska I., Sala S. (red.), Rola geografii społeczno-ekonomicznej w badaniach geograficznych, t. II, Nauki geograficzne w badaniach regionalnych, IG AŚ i PTG, Kielce 2007, s. 49-56.
Kontrola autorytatywna (miasto): Miejscowości Regionu Wschodniego w Maroku
Na podstawie artykułu: "Wadżda" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy