Wadym Kołesniczenko


Wadym Kołesniczenko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wadym Wasylowycz Kołesniczenko, ukr. Вадим Васильович Колесніченко (ur. 21 marca 1958 w Humaniu) – ukraiński polityk, z wykształcenia agronom i prawnik. Po 2014 separatysta rosyjski, który poparł aneksję Krymu przez Rosję i zrezygnował w obywatelstwa Ukrainy, przyjmując obywatelstwo rosyjskie na anektowanym przez Rosję Krymie[1].

W 1980 ukończył Instytut Gospodarstwa Wiejskiego w Humaniu z dyplomem agronoma. Następnie kierownik kołchozu w obwodzie wołyńskim i I sekretarz Komitetu Miejskiego Komsomołu we Włodzimierzu Wołyńskim. Po odbyciu służby wojskowej (1982-84) osiedlił się na Krymie. Od czerwca 1986 do 1989 oficer operacyjny wydziału do walki z kradzieżą mienia socjalistycznego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Jałcie. Od 1989 instruktor w aparacie Komunistycznej Partii Ukrainy, od października 1989 przewodniczący komisji kontroli Komitetu Miejskiego Komunistycznej Partii Ukrainy w Jałcie.

W latach 1987-1992 studiował prawo w Charkowskim Instytucie Prawniczym im. Dzierżyńskiego (ukr. Харківський юридичний інститут ім. Дзержинського)[2] w Charkowie. Od marca 1992 do czerwca 2003 prawnik w przedsiębiorstwach prywatnych w Autonomicznej Republice Krymu.

Od kwietnia 2001 członek Partii Regionów, od czerwca 2003 wiceprzewodniczący do spraw ideologii i samorządności lokalnej w miejskiej organizacji Partii Regionów w Sewastopolu.

W latach 2006-2014 deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z Partii Regionów, do 2014 wiceprzewodniczący frakcji parlamentarnej Partii Regionów w Radzie Najwyższej. Polityk orientacji prorosyjskiej. Jego okręgiem wyborczym był Sewastopol, w 2012 uzyskał tam mandat w okręgu większościowym.

W lipcu 2013 był (obok Petra Symonenki - I sekretarza Komunistycznej Partii Ukrainy) inicjatorem listu 148 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z Partii Regionów i Komunistycznej Partii Ukrainy do Sejmu RP z apelem o formalne uznanie rzezi wołyńskiej za ludobójstwo[3][4][5]. Apel został przesłany na ręce marszałka Sejmu Ewy Kopacz 5 lipca 2013. Z inicjatywy Jana Niewińskiego, przewodniczącego Kresowego Ruchu Patriotycznego, Ogólnopolski Komitet Budowy Pomnika Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA nadał wówczas Kołesniczence Krzyż Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, który wręczono mu podczas jego wizyty w Warszawie[6][7].

W czasie protestów Euromajdanu, w styczniu 2014 był współautorem uchwalonych 16 stycznia 2014 przez Radę Najwyższą tzw. ustaw dyktatorskich, czyli zbioru ustaw, mających na celu ograniczenie wolności słowa i zgromadzeń, m.in. zaostrzających odpowiedzialność karną za udział w demonstracjach niezgodnych z tymi ustawami[8][9]. Ustawy te, zarówno co do ich materii, jak i formy przyjęcia ich przez parlament, były powszechnie krytykowane przez opozycję, organizacje obrony praw człowieka jak Transparency International[10][11] czy Freedom House[12][13] oraz Unię Europejską i USA, spowodowały wzmożenie fali protestów w Kijowie i zostały anulowane już 28 stycznia 2014[14].

Po protestach Euromajdanu i odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza i Partii Regionów w marcu 2014 zawiesił członkostwo w Partii Regionów, następnie zrzekł się mandatu deputowanego[15]. Po zajęciu Krymu przez armię rosyjską i aneksji Autonomicznej Republiki Krymu przez Federację Rosyjską przyjął obywatelstwo Federacji Rosyjskiej i wstąpił do kierowanej przez Dmitrija Rogozina rosyjskiej partii nacjonalistyczno-socjalistycznej Rodina (pol. Ojczyzna)[16]. W wywiadzie z marca 2014 Kołesniczenko oświadczył, że rezygnuje z działalności politycznej i ma zamiar prowadzić fermę hodowli kóz[17].

W 2012 Timothy Snyder zarzucił Kołesniczence plagiat jednego ze swoich artykułów i zażądał publicznie wycofania z dystrybucji książki Kołesniczenki, w której się znajdował[18]. W 2013 roku naruszanie praw autorskich zarzucił Kołesniczence również John-Paul Himka[19].

Żona – Lilija Makedon (ur. 1976), syn Wsewołod (ur. 2006).

Odznaczony Orderem Przyjaźni (Rosja) i Medalem Puszkina (Rosja).

Przypisy | edytuj kod

 1. Сепаратист Колесніченко вважає, що з Кримом мають право розмовляти тільки США і РФ
 2. Od marca 1991 Ukraińska Państwowa Akademia Prawnicza im. Dzierżyńskiego (ukr. Українська державна юридична академія ім. Дзержинського), obecnie Narodowy Uniwersytet Prawniczy im. Jarosława Mądrego(ukr.).
 3. Między Polską i Ukrainą nie ma żadnych konfliktów - rozmowa z Wadimem Kolesniczenko, deputowanym Partii Regionów – rozmawiał Jan Engelgard 3 lipca 2013
 4. ПР і КПУ просять сейм Польщі "заради дружби" визнати Волинську трагедію геноцидом поляків (Документ), Tyzhden.ua 5 lipca 2013 - oryginał dokumentu
 5. Звернення до польського Сейму по Волині підписали 119 регіоналів, 23 комуністи й 6 позафракційних Ukrinform 5 lipca 2013. Lista deputowanych-sygnatariuszy
 6. Między Polską i Ukrainą nie ma żadnych konfliktów - rozmowa z Wadimem Kolesniczenko, deputowanym Partii Regionów – rozmawiał Jan Engelgard 3 lipca 2013]
 7. Колесніченко у Варшаві впрошує поляків визнати "Волинську трагедію" геноцидом
 8. Zgodnie z nowym prawem organizacje pozarządowe, które przyjmują pomoc finansową z zagranicy, są zobowiązane dodawać do swojej oficjalnej nazwy zapis: "organizacja wypełniająca funkcje agenta obcego państwa". Ma on widnieć we wszystkich materiałach rozpowszechnianych przez taką organizację oraz w mediach. Autor tego pomysłu, deputowany Partii Regionów Wadym Kołesniczenko tłumaczył: - Wydarzenia związane z akcjami protestu są wykorzystywane przez pewne siły wewnętrzne i zewnętrzne do destabilizacji życia naszego państwa dla realizacji własnych celów. Ukraina zaostrza kary dla protestujących. To krok w stronę dyktatury?
 9. "Witamy w nowym państwie policyjnym. Nazywamy je Małą Rosją"
 10. Прийнято закон про іноземних агентів та екстремістів. Що це означає для Transparency International Україна?
 11. Transparency International вбачає в законі Колесніченка-Олійника інструмент репресій
 12. Ukraine Moves Closer to Outlawing Dissent
 13. Freedom House закликає Януковича відхилити закони, що ведуть у "темні часи"
 14. Jarosław Junko: Parlament Ukrainy anulował tzw. dyktatorskie ustawy (pol.). radiopik.pl, 2014-01-28. [dostęp 2014-01-28].
 15. Рада позбавила Колесніченка депутатського мандата
 16. Колесніченко реінкарнувався в антиукраїнській партії "Родина"
 17. Колесніченко міняє депутатський мандат на ферму з козами
 18. Профессор университета из США грозит судом регионалу Колесниченко
 19. Джон-Пол Химка, Коментар на чергову інтелектуальну крадіжку Вадима Колесниченка, Українська правда(ukr.), Історична правда 15.04.2013

Bibliografia, linki | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Wadym Kołesniczenko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy